Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimní olympiáda v Pchjongčchangu? Hokej Rusům důvěřuje. A to včetně Čechů

Sport

  15:09
CURYCH/PRAHA - Olympijský hokejový turnaj pro hry v korejském Pchjongčchangu již přišel o účast hvězd zámořské NHL. Nyní dělá světový hokej všechno pro to, aby nepřišel také o hráče z ruské KHL.

Budou se hokejisté Ruska radovat v Koreji? foto: Reuters

Doping v ruském sportu. Téma, které tvrdě rezonuje mezi fanoušky, odborníky i politiky. A čím více se blíží olympijské hry v korejském Pchjongčchangu, tím více se řeší problémy největší evropské země v zimních sportech.

Poslední tyto hry totiž pořádalo v Soči právě Rusko. A z velkého triumfu velmoci vedené prezidentem Vladimirem Putinem, se stává obrovské fiasko.

Po řadě jejich předchůdců ve středu diskvalifikoval Mezinárodní olympijský výbor (MOV) z poslední olympiády trio bobistů.

Předsedkyně ruské lyžařské federace Jelena Vjalbeová tentýž den vydala prohlášení, že nikdo z jejích krajanů závodících v bílé stopě medaile vracet nebude.

K tomu všemu celý spor během víkendu zasáhl také pro evropské země nejpopulárnější kolektivní sport zímního olympijského soupeření - hokej.

Již nějaký ten pátek je jasno, že poprvé od Nagana 1998 bude hokejový turnaj bez hvězd zámořské NHL. Nyní hrozí také neúčast hokejistů působících v bohaté ruské Kontinentální hokejové lize (KHL).

„Měli bychom mít právo nepustit do Pchjongčchangu Američany, Kanaďany a další hráče? Stejné právo, jaké má NHL? Pracujeme na tom,“ řekl už v neděli domácí agentuře Interfax Michajl Děgťarjov, který v dolní komoře ruského parlamentu vede výbor pro sport.

Co si pod jeho slovy můžeme vyložit?

Buďto budou moct soutěžit od 9. do 25. února 2018 v jihokorejském městě a okolí ruští sportovci, nebo KHL nepustí na hokejový turnaj žádné hráče. Nejen Rusy, ale i ty z ostatních zemí. Hrozícím finančním sankcím od Mezinárodní hokejové federace (IIHF) navzdory.

Důsledky by byly extrémní.

Jen pro představu, na posledním turnaji v rámci Euro Hockey Tour - finském Karjala Cupu - měl český kouč Josef Jandač v nominaci hned třináct hokejistů působících právě v KHL.

„Vladimir Putin na nedávném setkání zdůraznil, že MOV je různými vlivy tlačen k tomu, aby Rusko přinutil startovat buď pod neutrální vlajkou, nebo ho z olympiády vyloučil úplně. Obě tyto varianty jsou nepřípustné, poškozují olympijské hnutí. A my jsme připraveni jednat,“ řekl důrazně šéf KHL Dmitrij Černyšenko.

Nelze se divit, že nejen Češi přispěchali s okamžitou reakcí. „Doporučujeme IIHF, aby tlumočila MOV, že nejsme pro paušální postih všech sportovců. Každý sportovec, pokud je právoplatně usvědčen z dopingu, by měl být potrestán podle platných řádů, nicméně odmítáme kolektivní vinu,“ řekl MF Dnes generální sekretář českého svazu Martin Urban.

S tímto postojem se ztotožňuje i IIHF. „V případě ruských sportovců jsme proti kolektivnímu trestu. Ačkoliv uznáváme, že je potřeba bojovat proti dopingu ve sportu, účast na olympijských hrách by neměla být zapovězena všem kvůli jednání několika jedinců,“ zní v prohlášení federace. 

„MOV může potrestat Rusy a zakázat jim účast na hrách pod státní vlajkou. Dovedu si to představit v individuálních sportech, ale ohledně hokeje, kde navíc máme s dopingem minimální potíže, tomu nerozumím,“ řekl pro ruskou agenturu TASS sám prezident IIHF Rene Fasel.

„Děkujeme světové federaci a panu Faselovi za podporu. Vážíme si jí a jsme za ni vdeční,“ zareagoval téměř okamžite první mistopředseda ruské hokejové federace Roman Rotenberg.

MOV má o trestu pro ruské sportovce týkající se jejich účasti na hrách v Pchjongčchangu rozhodnout na sjezdu Výkonného výboru v Lausanne, který se koná 5. až 7. prosince.

„Přijde mi, jako by někdo nechtěl, aby Rusové získávali zlaté olympijské medaile,“ naznačil Darius Kasparaitis, bývalý špičkový bek a šampion z Barcelony 1992.

Dostanou jeho krajané šanci na tento úspěch navázat? Nebo přijde olympijský turnaj v Pchjongčchangu definitivně o svůj lesk?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat