Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zkrotí zlobra Arťuchina? Kanada vyzve Rusy

Sport

  13:00
PRAHA - Ten zápas budí emoce. I kdyby se jednalo o pouhý přátelák, létaly by jiskry. Kanada-Rusko. Dvě největší hokejové velmoci na sebe narazí na pátém velkém turnaji (MS či OH) za poslední čtyři roky. Lepší bilanci má sborná, která utrpěla jedinou - o to ale bolestivější - porážkou od odvěkého rivala loni ve čtvrtfinále olympijského turnaje ve Vancouveru.

Finále MS v roce 2008 - Rusové otáčejí senzačně zápas, ve kterém v kanadském Quebecku prohrávali již 2:4 na konečných 5:4 v prodloužení a získávají po dlouhých sedmnácti letech opět do své moci světové žezlo. O rok později nadvládu nad světovým hokejem potvrzují ve finále MS opět proti Kanadě - 2:1.

HRDINA: Kanaďané podle mě vyhrají

Podle vítěze Stanley Cupu a v současnosti skauta klubu NHL Dallasu Stars Jiřího Hrdiny by ostře sledované čtvrtfinále Kanada-Rusko měla vyhrát zámořská velmoc. "Vidím to tak 60 na 40 pro Kanada," řekl pro LN. Co v rozhovoru ještě zaznělo.

O brankářích obou celků: Jsou v podstatě vyrovnaní, bude záležet na tom, kdo bude mít větší tlak do branky, v čemž mají větší výhodu Kanaďané.

O obranách rivalů: Ofenzivně jsou na tom lépe asi Rusové, třeba Aťušov hraje hodně dopředu, mají tam i dělostřelce Nikulina, ale sehranější jsou určitě Kanaďané, kteří na to nepotřebují tolik času, Rusům to ještě příliš v souhře neklape.

O útocích: Hlavní hvězdu mají Rusové, ale Ovečkin toho zatím moc neukázal, navíc on to chce vše zlomit a zvládnout sám. Je to pro něj hrozně prestižní, takže o motivaci určitě mít nouzi mít nebude. Ale právě ta touha to strhnout sám, může být kontraproduktivní, proti soupeři, který je na to připravená. Takže útoky mají podle mě vyrovnané (Kovalčuk, Afinogenov, na druhé straně Nash, Spezza) a bude záležet na tom, jak to půjde Ovečkinovi.

O prvním gólu: Když ho dostanou Rusy, tak to důležité bude, Rusové pod tlakem toho, že prohrávají, hodně znervózní, ale pokud dají na 1:0 nebo i 2:0 Rusové, tak s Kanadou to příliš neotřese, oni jsou zvyklí hrát stejně až do poslední vteřiny. Kouzlo prvního gólu je důležitější pro Rusy než pro Kanadu.

Loni ovšem pyšná sborná dostala tvrdý direkt, když ve čtvrtfinále olympijského turnaje ve Vancouveru Kanada rozdrtila soka vysoko 7:3. Slabou útěchou pro výběr kouče Bykova byla čtvrtfinálová výhra 5:2 z německého světového šampionátu. Nyní je na řadě další díl velké rivality.

"Osudu člověk stejně neuteče. Na turnaji je pár dobrých týmů. A ty na sebe klidně mohou narazit takhle brzy. A nebo také až později... Ale pro nás není nijak důležité, s kým hrajeme; jestliže chceme celý turnaj vyhrát, měli bychom zvládnout porazit kohokoliv," komentoval lakonicky fakt, že na sebe narazí dva superfavorité již ve čtvrtfinále kouč Kanada Ken Hitchcock.

"Kanaďané mají velmi dobrý a ambiciózní tým, který je poskládaný z hodně zkušených hráčů, ale také doplněný mladými talenty. Jsou mentálně výše nad každým ze svých protivníků. Mají pevnou půdu pod nohama bez ohledu na vývoj zápasu. Všichni budou na zápas perfektně připravení," kontroval Bykovův asistent Igor Zacharkin.

Oba rivalové jdou do souboje v odlišných pozicích. Zatímco loni Rusko vyhrálo osmifinálovou skupinu a Kanada ve druhé skončila čtvrtá, letos se situace zrcadlově opačná. I přes klopýtání Rusů prvním týdnem turnaje se ale očekává strhující a tvrdá bitva. Především proto, že v dresu sborné se na ledě určitě objeví obrovitý Jevgenij Arťuchin.

Ten už zlikvidoval dva české hokejisty a určitě se nezalekne ani Kanaďanů. "I my umíme přitvrdit," varuje soka Zacharkin. "Bude hrát tvrdě, ale nemyslím si, že si něco dovolí. Zaprvé nebude chtít oslabit svůj tým a zadruhé Kanaďané jsou dost odolní. V souboji tváří tvář se mu ale ani oni nemohou rovnat," řekl pro Lidovky.cz bývalý hokejista a nyní skaut Dallasu Stars Jiří Hrdina.

"Arťuchin je tvrďák, nebál se ani Cháry, se kterým se v zámoří moc hráčů prát nechce, ale na šampionátu se chová jako srab. Ví, že se mu fyzicky nemůže nikdo rovnat a zneužívá toho k prasárnám," dodal na adresu obrovitého Rusa Hrdina. Předvede nějakou i ve čtvrtfinále? To fanoušci zjistí ve čtvrtek od 20:15 hodin, kdy duel začíná. V podrobné reportáži na lidovky.cz, která startuje již od 19:50 hodin.

FINOVÉ NORY ROZHODNĚ NEPODCENÍ

To Finové mají na první pohled ze všech hokejových velmocí ve čtvrtfinále teoreticky nejsnadnější úlohu. Před Nory se však musí mít na pozoru, neboť ti z pozice outsidera zaskočili hned na úvod šampionátu v nájezdech Švédsko (5:4) a dosud prohráli na turnaji ze šesti utkání jen dvakrát - 2:4 s USA, ačkoliv po dvou třetinách vedli 2:0, a těsně 2:3 s Kanadou.

"Máme tady fantastickou partu. Výhra v premiéře proti Švédům pro nás hodně znamenala a začali jsme pak na ní stavět. Je teď vlastně jedno, na koho jdeme. Už jsme předčili náš cíl. Nyní uvidíme, co třeba ještě přijde dál a kam se postupně dostaneme," řekl asistent norského kouče Per-Erik Alcén. Duel startuje ve čtvrtek od 16:15 hodin, podrobná on-line reportáž na lidovky.cz pak začíná od 15:50 hodin.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat