Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Zlín díky Honejskovi přetlačil Spartu v prodloužení 2:1

21:03aktualizováno  21:23
ZLÍN - Hokejisté Zlína porazili ve 47. kole extraligy pražskou Spartu 2:1 po prodloužení. Góly přinesla až závěrečná dvacetiminutovka, ve které na trefu Petra Tenkráta odpověděl Jaroslav Balaštík. V prodloužení rozhodl o čtvrté výhře Zlína z posledních pěti utkání Antonín Honejsek, Sparta naopak podruhé za sebou prohrála.

Zleva Petr Holík a Antonín Honejsek ze Zlína, vpravo je brankář Sparty Marek Pinc foto: ČTK

Sparta přijela do Zlína bez útočníka Tona. V brance domácích nastoupil místo zraněného Horčičky Sedláček, jemuž premiérově kryl záda mladík Rozum. V útočných řadách postrádal trenér Vlach Melenovského.

V úvodní dvacetiminutovce produkovaly oba týmy opatrný hokej, kterému scházel větší spád. V šesté minutě Sparta zaznamenala gól, jehož ale dosáhla rukou a proto jej rozhodčí neuznal. V průběhu hry, jíž chyběla šťáva, si ani jeden celek nedokázal vytvořit vážnější šanci.

Zlín - Sparta 2:1p

Branky a nahrávky: 54. Balaštík (Holík, Čech), 62. Honejsek - 48. Tenkrát (Forman, J. Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Blümel, Jiří Svoboda. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5177.

Sestavy: Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Sparta Praha: Pinc - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, od 21. navíc Hunkes - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Broš, Hovorka, Bahenský - Jánský, Přibyl, I. Rachůnek - D. Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Ke konci třetiny ujel do Čajánek, brankáře Pince však nepřelstil. Po následném kontaktu s jedním ze zlínských hráčů byl gólman Sparty otřesený, ale po krátkém ošetření pokračoval ve hře.

V prostřední pasáži měli více ze hry Zlínští. V pohledné akci Leška zpoza branky přesně načasovanou přihrávkou připravil pozici pro Balaštíka, jenž zblízka vystřelil pouze do Pince. Vzápětí z mezikruží tvrdě vypálil agilní Balaštík, jehož střelu chytil Pinc učebnicovým semaforem.

Po polovině zápasu měli domácí k dispozici dvojnásobnou přesilovku v délce 72 sekund, kterou ovšem nevyužili. V této fázi utkání podržel své spoluhráče Pinc, jenž posléze eliminoval i nápor Zlína před druhou přestávkou.

Na začátku třetího dějství vyslal Okál do šance Šlahaře, ten však sparťanskou branku přestřelil. Aktivním pohybem si Berani vynutili vyloučení Hlinky, ale ze souvislého tlaku gól nedali. A tak přišel trest ze strany hostů. Po krátkém pobytu v útočném pásmu si Tenkrát najel z rohu do prostoru mezi kruhy a přes clonící hráče prostřelil Sedláčka. Snahu Zlína korunoval o několik minut později 24. gólem v sezoně Balaštík.

Poté měl v oslabení velkou příležitost Holík, jenž zblízka minul hostující branku. Vyrovnaný zápas tak dospěl do prodloužení, v němž rozhodl o výhře Zlína po úspěšně zakončeném brejku Honejsek.

Další středeční výsledky extraligy

HC Verva Litvínov - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:2n (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Ručinský (Kubát, Hübl), 49. Lukeš, rozhodující nájezd Hübl - 22. Rolinek, 58. Somík (Cetkovský). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Pouzar, Jelínek. Vyloučení: 11:10, navíc Rapáč - T. Zohorna oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3816.

HC Mountfield České Budějovice - Piráti Chomutov 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 49. L. Květoň (Langhammer, Ptáček), 51. Ptáček (Dej). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4085.

HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Steel 8:3 (2:1, 6:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. J. Drtina (Zaťovič, Prošek), 13. Doležal (Grman), 26. Zaťovič (Kumstát), 30. V. Polák (Skladaný, Pohl), 31. Skuhravý (J. Látal, Bicek), 32. Zaťovič, 35. V. Polák (Pohl), 38. Grman (Pech, Kumstát) - 2. Kudělka (J. Káňa), 42. Huna (Roman, Svačina), 60. Bartánus (Rehák, R. Hruška). Rozhodčí: Turčan, Polák - Pešek, Bádal. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 3069.

HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno 7:2 (2:2, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Polanský (Adamský, M. Růžička), 10. Hrňa (Matuš, Hrabal), 23. D. Květoň (Rákos, Orsava), 33. Hrabal (M. Růžička, Zíb), 36. Adamský (Polanský, Lojek), 39. Polanský (M. Růžička, Klouček), 41. Zíb (Hrabal, Rákos) - 9. Valský (Kuchler, Kameš), 18. D. Růžička (Lukáč, M. Látal). Rozhodčí: Fraňo, Mikula - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. Diváci: 3363.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 3:2n (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 35. T. Svoboda (Dlouhý), 49. J. Hruška (L. Čermák), rozhodující nájezd T. Svoboda - 39. Jan Kovář (Pletka, St. Pierre), 41. Pletka (Kratěna, Slovák). Rozhodčí: Homola, Husička - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 11:10, navíc Dlouhý - St. Pierre oba 10 min., Frolo 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).