14. prosince 2016 11:12 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Zlomilo prohrané finále Lundqvista? Král Henrik nechytá a chřadne na střídačce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Smutný Henrik Lundqvist. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutný Henrik Lundqvist. | foto: Reprofoto

Léta je symbolem klubu z Manhattanu. Jen málokterý brankář si vybudoval za svoje působení v NHL větší popularitu a renomé. Teď se ale zdá, jako by švédský gólman Henrik Lundqvist nebyl tím kým dřív.

Jeho Rangers válí dál. V brankovišti však nestojí dlouholetá opora, poslední tři vítězství vychytala týmová dvojka Fin Antti Raanta. A vedl si skvěle. Ve třech duelech pustil jedinou branku (Raanta chytal i v dnešním nočním zápase, které Rangers prohráli 1:2 s Chicagem, mladý Fin chytil 20 střel ze 22).

Vychytat dvě nuly za sebou? To se Lundqvistovi za deset let jeho kralování v New Yorku nikdy nepovedlo. I proto se začínají ozývat hlasy, že by měl spolehlivý Fin dostat prostor na delší časový úsek.

Lundqvistovy výkony z kraje sezony navíc nejsou zdaleka tak spolehlivé jako v minulosti. Několikrát byl střídán, a Raanta tak dostává možná větší prostor, než by se čekalo. Starty do sezony ale švédský brankář nikdy neměl dobré. Jeho forma vždy gradovala v novém roce a zvláště ve vyřazovacích bojích.

Pochybností však přibývá. Poslední play-off totiž nejlépe placeného brankáře v lize nezachytilo v dobré formě. Trápil se a jeho čísla byla daleko za jeho kariérním průměrem.

Uznávaný novinář New York Post Larry Brooks, který roky mapuje výkony Rangers, nabízí vysvětlení. „Přijde mi, jako by ho to prohrané finále 2014 proti Kings psychicky nalomilo,“ psal v průběhu minulé sezony v jednom ze svých tradičních sloupků.

„Když po tom pátém zápase seděl zklamaný v kabině a slyšel venku slavící hráče Los Angeles, tak byl zničený. Nikdy v životě jsem neviděl tak zlomeného hráče, hrozně tu prohru bral na sebe,“ upozorňuje renomovaný novinář.

Naruší Raanta kralování?

V prosinci 2013 navíc Lundqvist podepsal monstrózní kontrakt na sedm let za téměř 60 milionů dolarů. Dál podával spolehlivé výkony, z důvodu zranění ale před dvěma lety přenechal velkou porci zápasů Camu Talbotovi, který si vedl skvěle. Mladý Kanaďan však po sezoně odešel za lepším do Edmontonu, a tak Lundqvistovo postavení nebylo nikterak ohroženo. Teď se zdá, že Raanta může jeho kralování narušit.

„Henrika mám rád, ale hlavní je tým a Antti je momentálně v obrovské formě,“ naznačuje trenér Alain Vigneault, na koho bude spoléhat v nejbližších utkáních, což potvrdil i v úvodu zmíněném zápase s Chicagem.

Zároveň však přiznává, že roli náhradníka nebude nejlepší brankář ze sezony 2012 trpět dlouho. „Henrik je nejvíc soutěživý člověk, kterého jsem v hokeji poznal. Samozřejmě není rád, že nehraje. Každý zápas chce chytat. Příště, až ho budeme potřebovat, bude připraven,“ je přesvědčený Vigneault.

O již teď legendárního brankáře se nebojí ani jeho spoluhráči. „Otázky na Hankovy výkony zodpovídám už poněkolikáté. Nikdo v týmu nemá o něj obavy. Bude v pohodě,“ uklidňuje situaci obránce Marc Staal.

Brooks však v situaci v brankovišti vidí určité nebezpečí. Podle něj ambiciozní Lundqvist by dlouhodobě takovou roli nesnesl. „Poslední, co by si Vigneault přál, je mít takovou kontroverzi v brankovišti. Je jasné, kdo je pravá jednička týmu,“ nabízí indicie, jak se celá situace nakonec vyvine.

I přes určitý pokles Lundqvistovy formy je zřejmé, že králem Manhattanu bude nadále on.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz