Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ztracený syn Sobotka: Chci dokázat sám sobě, že na zámořskou NHL ještě mám

Bude se takto Sobotka opět radovat v dresu St. Louis? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude se takto Sobotka opět radovat v dresu St. Louis? | foto: Reuters

PRAHA Poslední soutěžní zápas odehrál za Omsk 17. března. Už v neděli by ale měl český hokejový útočník Vladimír Sobotka skočit zpět na zámořský led v dresu St. Louis Blues. Po třech letech se tak vrátí do NHL. Počin, který mu před rokem nevyšel.

S vyřazením Omsku z play-off KHL vypršel Sobotkův tříletý kontrakt a českému reprezentantovi tentokrát nic nebránilo ve vysněném comebacku za oceán.

„Jsem strašně rád, že to vyšlo,“ oplývá nadšením staronová akvizice Blues. V St. Louis strávil před odchodem do Ruska čtyři sezony. K týmu se připojí jediný zápas před startem zámořských vyřazovacích bojů.

Jak se těšíte na návrat do nejlepší ligy světa?

Těším se moc, bude to pro mě nová výzva. Snad po těch třech letech v Rusku nebudu mít problém s aklimatizací. Bude to sice po takové době nezvyk, ale zároveň se moc těším na play-off.

Nejbližší dny budou zřejmě hodně hektické...

S plánem ještě nejsem úplně přesně obeznámený. Budu muset podstoupit prohlídky. Po setkání s doktory bych se měl připojit k týmu, potrénovat, sžít se. Také budu mít sezení s trenéry a manažerem, takže přesný plán bude známý až poté.

O vašem návratu do zámoří se spekulovalo už dříve. Proč to klaplo právě nyní?

Když se to řešilo před rokem, nebylo to moc příjemné. Každodenní telefonáty a dohady o tom, co je a není ve smlouvě... Proto jsem se rozhodl, že ukončím spolupráci s bývalými agenty. Tentokrát už šlo všechno tak, jak mělo. Jak tady, tak v Americe odvedli všichni dobrou práci a jsem za to vděčný.

Vracíte se před play-off, vrcholem sezony. Cítíte se být fyzicky připraven?

Nepochybně budu muset potrénovat a aklimatizovat se, St. Louis zbývají ještě dva zápasy základní části. Večer mého příletu hraje tým s Carolinou, ale to ještě asi nevyjde. V nedělním utkání proti Coloradu už bych ale naskočit měl. Ovšem jak jsem řekl, jistý si budu až po příletu.

Na stole ležela také lukrativní nabídka z Omsku. Bylo těžké se rozhodnout, zda zůstat v Rusku či zvolit návrat do NHL?

Nebylo to lehké rozhodování. Ale už jsem si řekl, že po třech letech v Rusku si chci znovu vyzkoušet hokej v Americe. V KHL už to bylo trochu na hlavu. Lákal mě i lepší život za mořem. Zároveň jsem si sám sobě chtěl dokázat, že na to stále mám. Těším se na profesionální přístup v týmu Blues, čímž nechci říct, že to je v Rusku špatné. Ale rozdíl tam je, NHL je přeci jen nejlepší liga na světě.

Jednání byla poměrně hektická. Jak jste je osobně vnímal?

Jsem hlavně rád, že to vyšlo. Po tom jsem toužil od začátku celého toho procesu. Naštěstí už nebyl důvod, proč bych se nemohl vrátit zpět za oceán.

Sledoval jste výsledky St. Louis a českých hráčů v NHL?

Trochu jsem to sledoval, samozřejmě se občas podívám na nějaké sestřihy. Čtu noviny, takže mám povědomí o tom, jak se klukům daří.

Váš návrat do NHL komplikuje možnost startu v dresu národního týmu. Jak to bude s reprezentací v případě vyřazení vypadat?

Nároďák je pro mě priorita. Vždy jsem říkal, že pokud budu zdravý, pojedu rád reprezentovat. Bohužel mě každou sezonu provázejí zranění, minulý rok jsem byl na operaci se zády. Nějakou bolest pořád cítím, ale mělo by se to zlepšit. Nemělo by mě to omezovat, i když dle názoru lékařů bych se mohl s následky potýkat celý život. Ale třeba budou v Americe lepší regenerační podmínky a pomůže mi to.

Kam myslíte, že by mohlo St. Louis v bojích o Stanley Cup dojít?

Samozřejmě co nejdál. Jedu tam s tím, že chci klukům pomoct. Vím, že to je pro tým těžké, když přijede nový hráč a naskočí do vyřazovacích bojů. Všichni bojovali o místo v play-off, bohužel možná někomu místo v kádru seberu. Budu se snažit hrát co nejvíce a pomoct Blues k co nejlepšímu výsledku.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...