8. července 2010 11:41 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Horečka skončila. Vuvuzel je v České republice dostatek

Vuvuzela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vuvuzela. | foto: ČTK

PRAHA Po začátku mistrovství světa se stalo z vuvuzel na českém internetu velmi žádané zboží. Po víc než třech týdnech se situace bublina splaskla...

Na prodeji plastových trubek bzučících při zápasech na jihoafrických stadionech se v Česku rozhodně nedá zbohatnout. Dnes už také rozhodně neplatí, že poptávka vysoce převyšuje nabídku, jak tomu bylo ještě v polovině června.

I když mistrovství skončí teprve v neděli, ukazuje se, že v případě vuvuzel šlo zřejmě o chvilkovou módu. Zájem ze strany kupujících

Kde platí zákaz

Vuvuzely nesmí na Spartu a Slavii
Zákaz vuvuzel, ilustrační foto

- V české fotbalové lize zatím přistoupili k zákazu vuvuzel dva největší stadiony. První zareagoval provozovatel Edenu, na kterém budou od příští sezony hrát kromě Slavie také Bohemians 1905. Minulý týden se přidala Sparta. "Hráči spíš chtějí slyšet naše zpívat chorály," řekl mluvčí Ondřej Kasík.

- Vuvuzely nebudou znít ani během letní olympiády v Londýně v roce 2012. Podle šéfa organizačního výboru Sebastiana Coea by například poškodily atmosféru před startem běhu na 100 metrů. "Právě ticho ten okamžik podtrhuje," řekl Coe.

- Radnice v severošpanělské Pamploně zakázala prodej vuvuzel během tradičního vypouštění býků v rámci oslav svátku svatého Fermína, které začaly v úterý.

- Jako poslední zatím vydali embargo na používání vuvuzel organizátoři mistrovství světa v ragby, jež hostí příští rok Nový Zéland.

klesl a současně výrazně stoupla konkurence mezi prodejci. Po prvních zápasech se na českém internetu vyskytovaly jen dvě nabídky, teď je jich k dispozici víc než sto.

"Na uživení prodej vuvuzel není. Denně mi přijde pět objednávek. I když se prodá ale třeba jen jedna vuvuzela, bude to pořád dobré. Spíš než nějaký závratný zisk mi vuvuzely udělaly dobrou reklamu," říká Richard Kurta, provozující internetový obchod s hračkami Alextoys.cz. Nápad prodávat vuvuzely dostal během prvního víkendu poté, co šampionát začal a zvuk "včelího roje" se prostřednictvím televizních přenosů přenesl do Česka. Rychle si proto sehnal dodavatele z Německa. Následující týden připomínal skutečné žně. "Ze skladu mi během něj zmizelo 600 kusů," chlubí se Kurta. "Dřív u mě nakupovaly hlavně ženy hračky pro svoje děti, najednou tvořili devadesát procent mých zákazníků muži chodící na fotbal nebo hokej." Celkově prodal zhruba tisícovku vuvuzel. "Na každé vyděláte zhruba stovku. Skutečně to není velký byznys," utvrzuje okolí.

Kurta kvůli vuvuzelám také opustil své hlavní zaměstnání. "Skutečně mi změnily život. Majitel firmy, pro kterou jsem pracoval, se domníval, že mi zabírají moc času, a rozvázal se mnou smlouvu." Podobný vývoj zájmu o vuvuzely vnímá také Tomáš Zeman, vlastnící internetový obchod army-eshop.cz, který si v předstihu před šampionátem zaregistroval doménu www.vuvuzela. cz. "Tipoval jsem, že nákupní horečka vydrží týden po začátku mistrovství, a to se také prokázalo. Dnes už mám sice dostatečné zásoby, ale poptávka je v porovnání s červnovými čísly minimální."

Víc se prodávají solární sprchy
Vuvuzely dokonce nejsou aktuálně nejprodávanějším zbožím z jím nabízeného sortimentu. "Kvůli horkému počasí jdou teď na odbyt nejvíc zahradní sprchy se solárním ohřevem vody," prozradil Zeman.

Na trhu se objevily také kopie originálních vuvuzel, vyrobené v Německu. Pravá africká vuvuzela se ale dá snadno poznat. "Není rozkládací a má daleko lepší a silnější zvuk. Verze z Německa je spíš takové šidítko, nedostanete z ní jasný táhlý tón," popisuje Kurta.

Proti plastovým trubkám se ozvala řada negativních názorů, souvisejících i s tím, že mohou poškodit sluch. Při fotbale na stadionech Sparty a Slavie jsou před začátkem nové ligové sezony zakázané a dostaly se do stejné kategorie jako třeba pyrotechnika. Podle Kruty najdou využití v nižších soutěžích. "Tam atmosféru určitě vylepší."

Najdete na Lidovky.cz