"Tento případ ilustruje, jak by měla vypadat spolupráce mezi policií a asociací v případě podezření. Policie má jednoznačně mnohem více možností vyšetřit podezření a zajistit důkazy než disciplinární komise asociace," píše FAČR v oficiálním vyjádření. "Po zveřejnění důkazů pak okamžitě přijdou na řadu disciplinární komise, které v souladu s předpisy provinilce potrestají."
Fotbalová asociace letos v lednu změnila postup při vyšetřování korupčních kauz. Nově je přenechává na policii. Na nelegální sázky také pamatuje nový disciplinární řád od letošního července.
Podle článku 21 disciplinárního řádu (Zákaz sázek na fotbalová utkání) hrozí obviněným zákaz činnosti nebo výkonu funkce od dvou do pěti let. Disciplinární komise může navíc (nebo místo zákazu činnosti) udělit také pokutu.
ČTĚTE TAKÉ |
Výše pokuty se odvíjí podle toho, na jaké úrovni k přestupku došlo. Fotbalisté v profesionálních soutěžích (první a druhá liga) můžou platit až 500 tisíc korun. Ve třetích ligách a divizích je maximální pokuta 50 tisíc korun.
Obvinění však můžou i před civilní soud. Za trestné činy podplácení a přijetí úplatku hrozí čtyři až pět let vězení.
Klubům se tresty vyhnou
Tresty by naopak neměly padnout na kluby, jako se to stalo v některých dřívějších případech fotbalové korupce. V této kauze jde o provinění jednotlivců.
Fotbalová asociace se k případu nechce vyjadřovat - vydala jen zmíněné vyjádření. Další zveřejňování informací přenechala na policii.
Za asociaci se ve čtvrtek ráno pro Český rozhlas vyjádřil jen místopředseda výkonného Roman Berbr: "Už v loňském roce v září nebo v říjnu jsme získali nezvratné informace o tom, že se něco děje v soutěžích druhé ligy a v juniorské lize. Věděli o tom jen čtyři lidé na svazu. Požádali jsme policii o součinnost."
Policie ve čtvrtek ráno oznámila, že v souvislosti s fotbalovým skandálem zadržela a následně obvinila dvanáct lidí, dvacet lidí vyzvala k podání vysvětlení a provedla patnáct domovních prohlídek.