Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Arogance moci, snaha o privatizaci vedení fotbalu. Tvrdík útočí na Spartu, ta se brání

  15:34
Na hřišti je jejich souboj o titul takřka rozhodnutý, v zákulisí však mezi nejvyššími představiteli Slavie a Sparty došlo k tvrdému střetu v souvislosti s tím, jak vést český fotbal další čtyři roky. Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík obvinil rivala z „arogance moci a snahy privatizovat vedení asociace.“

Jaroslav Tvrdík na předsezonní tiskové konferenci Slavie. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Pro pochopení: Sparta a Slavia měly naprosto rozdílné názory už na obsazení vedení Ligového fotbalové asociace (LFA), které se tvořilo loni v létě.

Sparta prosazovala manažery z nastupující generace, kteří by nahradili dlouholeté zkušené funkcionáře. Jenže když tam Slavia nominovala Tvrdíka, což bylo její právo, i ona svou volbu přehodnotila a místo Tomáše Křivdy si jako zástupce ve vedení ponechala Dušana Svobodu, dlouholetého předsedu LFA. Plzeň a Baník zvolily opět klubové šéfy Adolfa Šádka a Václava Brabce.

Když loni v prosinci současný výkonný ředitel ligy Tomáš Bárta překvapivě oznámil kandidaturu na předsedu fotbalové asociace (FAČR), uvedl, že s tím přišly právě největší české kluby (Sparta, Slavia, Ostrava a Plzeň) a že má jejich podporu. Volební valná hromada fotbalové asociace se uskuteční 29. května.

V pondělí na jednání Ligového výboru LFA, což je nejužší vedení profesionálního fotbalu, který si první a druhou ligu řídí sám nezávisle na FAČR, Sparta zaskočila ostatní zástupce tím, že ve volbách na předsedu asociace podpoří Rudolfa Blažka, šéfa třetiligového pražského Motorletu.

„Na společných zasedáních Ligového výboru a Dozorčí rady LFA jsme poslední měsíce diskutovali potřebu shody profesionálního fotbalu na společném kandidátovi na předsedu FAČR a programu, který bychom měli prosazovat. Deset klubů bylo pro. Jeden včera oznámil, že půjde svojí cestou,“ napsal na svém účtu na sociální síti X slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

„Představitel Sparty deklaroval podporu Rudolfa Blažka na předsedu FAČR. Možná je dobrým šéfem Motorletu, ale zároveň je úzce propojen s Karlem Březinou a Miroslavem Peltou, nejbližšími spojenci klubu z Letné. Doplnit tuto nominaci oznámením o kandidatuře člena vedení Sparty Františka Čupra na místopředsedu FAČR za českou komoru a „sparťana“ Zdeňka Grygery na místopředsedu FAČR za moravskou komoru je pak aktem arogance moci. Tato snaha o privatizaci vedení FAČR v situaci, kdy má Sparta rozsáhlý konflikt zájmů spojený se snahou o získání pozemků Strahovského stadionu, vyvolá místo diskuse o shodě na budoucnosti a rozvoji FAČR obrovský konflikt uvnitř fotbalového hnutí,“ píše Tvrdík.

Co na to Sparta?

„Je úsměvné spojovat volby budoucího vedení FAČR se stavbou stadionu. Všechny kroky směřující k dohodě o Strahovu běžely už v minulosti a nedochází zde k časové souslednosti mezi těmito dvěma věcmi,“ prohlásil místopředseda sparťanského představenstva Čupr pro server iSport.cz.

Ke své kandidatuře na pozici místopředsedy za českou komoru poznamenal: „Zatím nevím. Uvidíme podle situace, kandidatura je jednou z možností.“

František Čupr, výkonný místopředseda fotbalové Sparty.

Upřesnil, že jde o jakousi obranu proti tomu, aby výkonný výbor ovládla Slavia s Plzní. Její šéf Adolf Šádek totiž rovněž uvažuje o kandidatuře na místopředsedu asociace.

„Naše kroky související s personálním obsazením výkonného výboru jsou aktivní obranou proti mocenskému paktu Jaroslava Tvrdíka s Adolfem Šádkem a proti jejich snaze privatizovat celý český fotbal,“ zdůraznil Čupr.

Autor: