24. června 2014 21:57, aktualizováno 25. 6 10:39 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

‚Kanibal’ Suárez může za kousnutí protihráče vyfasovat až dvouletý trest

Luis Suárez si kontroluje chrup. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luis Suárez si kontroluje chrup. | foto: Reuters

NATAL/PRAHA Suárez se hned po incidentu skácel a stěžoval si na faul italského stopera. Situaci popsal po svém. "Takové věci se ve vápně stávají. Byli jsme v kontaktu, hrudník proti ramenu a pak jsem dostal ránu do oka," řekl uruguayským médiím.

"Je směšné, že nedostal červenou kartu. Je to jasné, jednoznačné. Hned potom nafilmoval pád, protože si moc dobře uvědomil, že udělal něco, co udělat neměl," řekl Chiellini v rozhovoru pro Rai TV.

ČTĚTE VÍCE

"Suárezovi to prochází, protože FIFA chce, aby hvězdy na mistrovství světa hrály. Jsem zvědavý, jestli najdou odvahu proti němu použít důkazy z videa. Rozhodčí viděl otisk kousance na mém rameni také a neudělal nic," rozčiloval se obránce Juventusu před kamerou SkySport Italia.

„Disciplinárka“ už se Suarézem zabývá

FIFA ale mezitím se Suarézem zahájila disciplinární řízení. Sedmadvacetiletý útočník tak může přijít už o sobotní osmifinále s Kolumbijí.

Liverpoolský útočník byl za stejný prohřešek potrestán loni v dubnu zákazem startu v deseti utkáních anglické ligy. Disciplinární komise anglické Fotbalové asociace mu trest vyměřila za kousnutí Branislava Ivanoviče v zápase s Chelsea.

Suarézovy prohřešky

  • 20. listopadu 2010 - Za kousnutí do ramena Otmana Bakkala z PSV Eindhoven si Suárez, hájící v té době barvy Ajaxu Amsterodam, vysloužil sedmizápasový distanc, pokutu a přezdívku Kanibal z Ajaxu.
  • 15. října 2011 - Kvůli rasistickým urážkám Patrice Evry z Manchesteru United byl Suárez potrestán zákazem startu v osmi utkáních a pokutou 40 000 liber. Před následujícím utkáním s Manchesterem v únoru 2012 si útočník FC Liverpool odmítl s Evrou potřást rukou, což vyvolalo další vlnu kritiky.
  • 6. prosince 2011 - V ligovém utkání s Fulhamem ukázal Suárez fanouškům soupeře obscénní gesto, za což si vysloužil jednozápasový distanc a pokutu 20 000 liber.
  • 21. dubna 2013 - V ligovém utkání s Chelsea Suárez pokousal soupeřova obránce Branislava Ivanoviče. Za opakovaný prohřešek dostal desetizápasový trest a od klubu blíže nespecifikovanou pokutu.
  • 24. června 2014 - V závěrečném duelu základní skupiny na mistrovství světa s Itálií uruguayský útočník kousl do ramena protivníkova obránce Giorgia Chielliniho, za což mu hrozí až dvouletý zákaz startu.

V roce 2010 nehrál sedm zápasů poté, co jako hráč Ajaxu kousl do ruky Otmana Bakkala z Eindhovenu a dostal přízvisko "Kanibal z Ajaxu". Za úterní prohřešek si na hřišti žádný trest neodnesl, FIFA ale za kousnutí smí hráče potrestat až dvouletým zákazem startu, popřípadě na 24 utkání.

Osud Suáreze nyní závisí v první řadě na zápisu o utkání mexického sudího Marca Rodrígueze. Užití videa v podobné situaci nicméně podpořil v únoru šéf FIFA Sepp Blatter. "Video může hodně pomoci fair play, disciplinární komise jsou připraveny ho využívat a měly by," napsal tehdy v týdeníku vydávaném FIFA.

Lidovky.cz, ČTK