29. června 2012 13:06 Lidovky.cz > Sport > ME fotbal 2012

Itálie byla příliš vysoká překážka, uznal Klose

Německo - Itálie (Schweinsteiger a Klose) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo - Itálie (Schweinsteiger a Klose) | foto: Reuters

VARŠAVA Fotbalisté Německa znovu proklínají nejméně oblíbeného soupeře na velkých turnajích Itálii. Evropským šampionátem v Polsku a na Ukrajině dlouho procházeli bez zaváhání, jako jediní vyhráli všechny tři zápasy ve skupině i čtvrtfinále, než jim ve čtvrtek v semifinále opět vystavila stop squadra azzura. Němci ji neporazili v soutěžním utkání ani na osmý pokus a po prohře 1:2 litovali hlavně chyb v obraně, jimiž soupeři sami pomohli k poločasovému vedení o dva góly.

"Itálie se ukázala jako příliš vysoká překážka," prohlásil útočník Miroslav Klose. "Možná, že jsme někde vzadu v hlavě mysleli na to, že jsme je na velkém turnaji nikdy neporazili. Nějaký čas bude trvat, než strávíme tuhle porážku," dodal čtyřiatřicetiletý kanonýr.

Němci věřili, že konečně neúspěšnou sérii s Itálií zlomí. Mnoho odborníků jim dokonce dávalo větší šance na titul než obhájci prvenství Španělsku. S neoblíbeným soupeřem ale znovu propadli a na triumf na velké akci čekají už 16 let. "Proti Itálii je to vždy totéž. V tuto chvíli je to pocit zoufalství," ulevil si prezident německého svazu Wolfgang Niersbach.

"Je to velmi hořké. Udělali jsme hloupé chyby. Mrzí to o to víc, že náš tým má velký potenciál," posteskl si kapitán Philipp Lahm.

Němci si po vyřazení vyčítali, že soupeři ulehčili cestu za vítězstvím mnoha chybami v obraně. Před prvním gólem nechali zacentrovat Antonia Cassana a z malého vápna hlavičkovat Maria Balotelliho, před druhou trefou soupeřův útočník s ghanskými kořeny zase zůstal sám za obranou.

Obrat byl podle Löwa těžký

"Dvakrát jsme byli neopatrní a dvakrát jsme za to zaplatili. K centru před prvním gólem vůbec nemělo dojít, poté jsme nechali projít dlouhý míč, místo abychom lépe uzavřeli prostor. Pak už bylo těžké otočit zápas proti tak silnému soupeři," konstatoval trenér Joachim Löw.

Němci navzdory vyřazení nehodnotí šampionát negativně a neplánují žádné velké změny. "Samozřejmě jsme zklamaní, ale tým ukázal duši a celkově to byl dobrý turnaj. Měli jsme nejmladší tým na turnaji, vyhráli jsme všechny zápasy ve skupině. Fotbalový život jde dál a až strávíme tuhle porážku, tým najde motivaci získávat tituly a bude se dál vyvíjet," dodal Löw. pha ura

ČTK, Lidovky.cz