7. června 2010 19:59 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Kontroverzní Argentinec Diego Maradona se vrací. Bude běhat nahý?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Diego Armando Maradona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diego Armando Maradona. | foto: Reuters

JOHANNESBURG V roce 1986 dovedl rodnou Argentinu k titulu mistra světa. Legendární fotbalista Diego Maradona má na šampionátu v Jihoafrické republice jedinečnou příležitost zopakovat stejný kousek také jako trenér.

Diego Maradona přejel nohu kameramanovi, kousl ho vlastní pes, nezakáže svým svěřencům sex, chce mít vyhřívané bidety a nonstop zmrzlinu. Ten malý a podsaditý chlapík, jenž vinou závislosti na kokainu málem zemřel na infarkt, se po šestnácti letech vrací na fotbalové mistrovství světa. A znovu plní titulky novin kvůli svým kontroverzním výrokům a neobvyklým nápadům.

Ve svých devětačtyřiceti letech už Argentině nepomůže dokonalou technikou ani krásnými góly na hřišti, nýbrž poprvé jako trenér. Na šílenství či kouzlu osobnosti mu to ovšem neubralo. Jeho cíl? Zopakovat rok 1986 Nedávno v jedné rozhlasové stanici připomněl, že jeho život je především nekončící show. Slíbil totiž, že pokud dovede svoji zemi v Jižní Africe k titulu mistra světa, oběhne monument na náměstí Republiky v rodném Buenos Aires.

Diego Armando Maradona.

"Pokud vyhrajeme šampionát, poběžím kolem obelisku, jak mě pánbůh stvořil," dušoval se někdejší fotbalový bůh, jenž je spolu s Pelém považován za nejlepšího fotbalistu všech dob. Na vrcholnou mezinárodní akci se Maradona podívá poprvé od roku 1994, kdy jeho poslední působení na šampionátu v USA předčasně ukončil pozitivní dopingový nález.

Mluvilo se o drogách, což Maradona odmítal. Podle něj zakázanou látku obsahovala americká verze energetického nápoje, který si oblíbil v rodné zemi. S národním týmem Argentiny, který převzal s minimálními zkušenostmi v listopadu 2008 od dalšího legendárního hráče Alfia Basileho, by nejraději navázal na svůj úspěch z roku 1986.

Diego Armando Maradona a Carlos Tévez.

"Tehdy jsem se stal mistrem světa a od té doby vím, co je třeba udělat, abych toho znovu dosáhl i jako trenér," prozradil hráč, který se na hřišti o pravou nohu jen opíral, ale tou levou dokázal neuvěřitelné věci. Po čtyřiadvacet let starém vítězství nad Německou spolkovou republikou ve finále získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje.

Do paměti lidí se však nesmazatelně zapsal už ve čtvrtfinále s Anglií. Soupeř ho proklínal za "boží ruku". Gól, ke kterému si pomohl proti pravidlům paží. Všichni bez rozdílu si ho zamilovali za šedesátimetrový slalom, při němž za sebou zanechal šestici anglických hráčů a nakonec nekompromisně skóroval.

Diego Armando Maradona.

"Diega můžete zbožňovat nebo nenávidět, ale nikdy se ho nesnažte pochopit," komentoval Maradonův rozverný osobní život plný skandálů jeho někdejší spoluhráč Jorge Valdano. A stejné je to s ním i v národním týmu. Někteří mu věří, že chce Argentině vštípit defenzivnější pojetí hry a řád. Jiní zase hlásají, že nemá potuchy, co vlastně dělá.

Útok snů: Messi a spol.
Z kvalifikace dokázal postoupit až na poslední chvíli a třásla se pod ním židle. Po pěti vítězných přípravných zápasech však sebevědomě hlásá: "Zatím jsem jen zkoušel různé varianty, ale na mistrovství světa předvedeme to, co si náš modrobílý dres zaslouží."

Diego Armando Maradona a Javier Mascherano.

K dispozici má nejděsivější ofenzivu na šampionátu – nejlepšího hráče současnosti Lionela Messiho z Barcelony, snajpra Manchesteru City Carlose Téveze, střelce rozhodujícího gólu finále Ligy mistrů Diega Milita či druhého nejlepšího střelce španělské ligy Gonzala Higuaína. "Soupeři budou muset vhodit všechno maso na gril, aby proti nám měli alespoň malou šanci na úspěch," komentoval Maradona relativně lehkou skupinu B, kde se jeho tým utká s Nigérií, Jižní Koreou a Řeckem.

Postup do vyřazovací části jeho svěřence pravděpodobně nemine. Jak daleko může argentinský výběr dojít? Maradona věří, že až na úplný konec – do vítězného finále. "Tomu ale musí všichni hráči obětovat srdce a klidně i život," odhalil zvláštní recept, jak toho chce dosáhnout.

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.