30. června 2014 8:37 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Gól viděl ve snu. Druhý den kopal penaltu a zařídil Kostarice postup

Kostarický stoper Michael Umaňa proměnil penaltu a poslal svůj tým do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostarický stoper Michael Umaňa proměnil penaltu a poslal svůj tým do... | foto: Reuters

RECIFE/PRAHA Tu chvíli si vysnil. Doslova. Kostarický stoper Michael Umaňa v osmifinále mistrovství světa proti Řecku jako pátý v pořadí šel na penaltu v rozstřelu. Rozběhl se, pravačkou poslal míč k levé tyči a pak už jen zběsile běhal po hřišti na stadionu v Recife a slavil se spoluhráči postup do čtvrtfinále.

Kostarika poprvé v historii postoupila do čtvrtfinále mistrovství světa, po remíze 1:1 porazila Řecko 5:3 na penalty. Jejím dalším soupeřem jsou Nizozemci.

Když Umaňa kráčel ze středového kruhu k pokutového území, nemusel být příliš nervózní, jelikož předchozí řecký exekutor Gekas selhal. Kostarika vedla 4:3 a dvaatřicetiletý stoper mohl rozhodnout.

"Minulou noc se mi zdálo, že dám rozhodující gól. A ono se to opravdu stalo. To snad ani nemůže být pravda," líčil Umaňa dojatě.

"Když jsem na penaltu šel, byl jsem v klidu, protože přesně tohle se mi zdálo. Ale já to nikomu neřekl. Byl jsem si jistý, že to dám," tvrdil Umaňa.

Nejdřív se spoluhráči v obraně odvracel útoky Řeků, kteří od 66. minutě po vyloučení Duarte hráli v přesile.

Kostaričané se i s prodloužením bránili v deseti víc než padesát minut. Inkasovali jen jednou v nastavení normální hrací doby. Kostaričany v 52. minutě poslal do vedení kapitán Ruiz.

Penalty pak zvládli líp. Hrdinou je brankář Navas, který zneškodnil pokutový kop Gekase, a Umaňa. Autor rozhodující střely.

"Je to pro mou rodinu. A gól věnuju i spoluhráčům, kteří kvůli zranění tadynemohou být s námi," uzavřel Umaňa.