Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Francie | 10. června až 10. července | 24 týmů, 51 zápasů na 12 stadionech

Mistrovství Evropy ve fotbale 2016

Lidovky.cz > Sport > ME fotbal 2016

Začalo fotbalové Euro – šampionát podvodníků, simulantů a sprosťáků

A když ho nemůžeš chytit za trenýrky, čapni ho aspoň za dres. Hlavně ať ti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy A když ho nemůžeš chytit za trenýrky, čapni ho aspoň za dres. Hlavně ať ti... | foto: Reuters

PRAHA Ve Francii začalo Euro, na které se bude dívat celá Evropa. Začíná fotbalový šampionát šejdířů, lhářů, podvodníků a sprosťáků, v němž podlost má navrch. Příliš tvrdá slova? Bohužel fotbal urazil od chvíle, kdy hráči gentlemansky a férově soupeřili o slávu a čest, velký kus cesty směrem do morálních bažin, a ačkoli se to všude hemží nápisy o respektu, tak o úctě k soupeři, ke hře nebo k fanouškům nemůže být ani řeč.

Představte si několik situací. Hráči bojují o míč, který utíká do autu, soupeř přiznává, že ho tam kopl on, a podává balon protivníkovi. Míč se dostává do pokutového území, kde se útočník snaží prodrat kolem obránce, ten však zabrání akci rukou, rozhodčí má zastíněný výhled, takže si toho nevšímá, ale obránce se sám přiznává a nese míč na značku penaltového kopu. Brankář se natahuje po míči, který těsně překročil brankovou čáru, neváhá, přizná, že byl gól, a gratuluje soupeři ke krásné ráně.

A jak to bude vypadat ve skutečnosti?

Míč padne do autu a osm borců na hřišti se začne hlásit, že balon patří jejich mužstvu, že to tam přece kopli ti druzí. Pokud někdo zahraje rukou, bude se do krve hádat, že to není pravda, a v nastalé pětiminutovce jeho spoluhráči budou na sudího pořvávat nepublikovatelné výrazy. Ještě daleko ostřejší výrazy budou nenápadně šeptat soupeřům do uší, aby je vyprovokovali ke vzteklé reakci.

Žalování, zdržování, pokousání

Reprezentanti evropských národů na sebe budou sudímu žalovat, budou nepokrytě simulovat, budou schválně zdržovat, když bude jejich tým ve vedení, budou se zákeřně faulovat, občas na sebe nenápadně plivnou, a když bude situace hodně napjatá, tak se možná i pokoušou (i když Uruguayec Suárez zvaný Kousal na Euru z pochopitelných důvodů nebude).

Jenže to není všechno. Morálně odpudivých scén skýtá moderní fotbal víc. Třeba před každým rohem se hráči neférově navzájem drží za dresy i za trenýrky, pokud nějaký borec chvátá do šance, neváhá ho bránící muž zcela nečestně skopnout, za což se mu ještě dostává zvrhlé pochvaly od fanoušků a komentátorů z jeho země.

A to ještě hrozí, že hráče, celý tým či rozhodčího někdo podmázl, aby vyhrálo předem dané mužstvo. I když s jistou mírou naivity můžeme doufat, že toto se na Euru v příliš velké míře neděje.

Říkáte si, že tak to prostě ve fotbale chodí a jen naiva by to chtěl změnit. Ale není to vlastně děsivě znepokojující? Že nám nevadí, že nejpopulárnější hra na světě je prolezlá podvody a neférovostí. Copak nám nevadí, že se na to dívají naše děti a berou to jako normu? Copak by fotbal bez toho všeho nebyl krásnější hrou?

Zášť proti soupeři se převaluje do hospod i na dětská hřiště

Jistě i ostatní sporty převzaly některé fotbalové „nešvary“, jak s oblibou říká jeden televizní komentátor, taková házená, basketbal či lední hokej mají také své nadávky, „taktické“ fauly a různé další podpásovky a o tom, co se děje pod hladinou při vodním pólu, je lepší nepřemýšlet.

Ovšem v žádném jiném sportu nepanuje taková zášť a touha soupeře ošulit, zadupat a pokořit ho jakýmkoli způsobem – tato zášť se v případě prohry našeho milovaného národního týmu často obrátí proti rozhodčímu.

Cristiano Ronaldo vstřelil tři góly. Wolfsburgu nestačil ani náskok 2:0.

Cristiano Ronaldo.

Navíc se tento jev převaluje jako tsunami na tribuny, do hospod a obývacích pokojů. A v jakési pokřivené formě se pak neférovost objevuje i v amatérských soutěžích nebo v soutěžích dětí - už tam uvidíte a uslyšíte nadávky, simulování a zákeřné fauly, vždyť Ronaldo a spol. to tak přece také dělají, že.

V žádném případě už nejde o fotbal jako hru, ale o triumf za každou cenu.

Vysvětlení toho všeho je jednoduché: ve hře – zvláště na Euru – je „nehynoucí“ sláva a peníze, tedy hodně peněz. Rychlou změnu by přinesla totální revoluce, vyhození všech současných hráčů a nastolení nových pořádků, což se, uznejme to, nepodaří. A tak musíme doufat v pomalou změnu: jak dlouho se fotbal kazil, minimálně třikrát tak dlouho se bude napravovat.

Tlak společnosti? Zoufale malý

V něčem se fotbal už mění sám, respektive ho ke změnám nutí tlak společnosti. Pod dojmem stále populárnějšího ragby, které svou image staví na protipólu fotbalu, se začíná opatrně brojit proti simulování. Přece jen je k smíchu, když velká fotbalová hvězda, chlap jako ze žurnálu, dostane od protihráče v souboji rukou do ramene a pak se chytne za nos a svíjí se na trávníku jako v posledním tažení, zatímco sličná ragbistka po ráně do úst vyplivne krev a jde dál do hry.

I přes kilogramy banánů, které napadaly po Evropě na trávníky, se také fotbalu daří bořit rasové předsudky, což je krásně vidět na současných reprezentačních výběrech.

Mluví se – ano, zatím pořád jen mluví – o zavedení videa, aby se dalším „nešvarům“ dalo předejít či je alespoň zpětně potrestat.

Přesto se člověk milující čest a férovost neubrání dojmu, že to zoufale nestačí. Jenže co čekat od bafuňářů, kteří mají plné ruce práce s tím, aby se nějak vyvlíkli z milionových úplatků, které si navzájem vypláceli. Na boj za čistý a férový fotbal jim nyní moc času nezbývá. Pomalými posuny se tak za 350 let možná dočkáme...

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Anketa: Bude Boltův potomek rovněž slavný sportovec?

Nejbližší a poslední zápasy | Zápasy českého týmu
Přehled všech zápasů
13.6.15:00DToulouseŠpanělsko - Česko1:0
17.6.18:00DSaint-EtienneČesko - Chorvatsko2:2
21.6.21:00DLens AggloČesko - Turecko0:2
Skupina A
1.Francie2-1-04:17
2.Švýcarsko1-2-02:15
3.Albánie1-0-21:33
3.Rumunsko0-1-22:41
Skupina B
1.Wales2-0-16:36
2.Anglie1-2-03:25
3.Slovensko1-1-13:34
4.Rusko0-1-22:61
Skupina C
1.Německo2-1-03:07
2.Polsko2-1-02:07
3.S. Irsko1-0-22:23
4.Ukrajina0-0-30:50
Skupina D
1.Chorvatsko2-1-05:37
2.Španělsko2-0-15:26
3.Turecko1-0-22:43
4.Česko0-1-22:41
Skupina E
1.Itálie2-0-13:16
2.Belgie2-0-14:26
3.Irsko1-1-12:44
4.Švédsko0-1-21:31
Skupina F
1.Maďarsko1-2-06:45
2.Island1-2-04:35
3.Portugalsko0-3-04:43
4.Rakousko0-1-21:41

Poslední aktualizace 8. července v 8:36

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...