Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Minutu ticha za mrtvé, žádaly ukrajinské biatlonistky po triumfu

Zleva Vita Semerenková, Julija Džymová, Olena Pidhrušná a Valja Semerenková.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Vita Semerenková, Julija Džymová, Olena Pidhrušná a Valja Semerenková. | foto: ČTK/AP

KRASNAJA POLJANA (Od našeho zpravodaje) Usedly v místnosti pro tiskové konference, čtyři ženy v čepicích s velkým nápisem Ukraina. Vita Semerenková, Julija Džymová, Valja Semerenková, Olena Pidhrušná. Vítězky biatlonové štafety.

Ještě dříve, než se jich novináři začali ptát, však promluvila finišmanka Pidhrušná. "Kvůli tomu, co se děje na Ukrajině, bych vás chtěla požádat o minutu ticha na počest lidí, kteří tam v posledních dnech zemřeli."

Sál ztichl, všichni povstali. "Spasibo bolšoje," řekla Pidhrušná, když pietní chvíle skončila. O hodinu dříve se na sebe v cíli sesypaly, klubko šťastných žen. Vydřely teprve druhé zlato pro Ukrajinu v historii zimních olympiád, po krasobruslařce Oksaně Bajulové v Lillehammeru 1994.

Vedly od druhého úseku, rychlé na trati, přesné na střelnici, extrémně soustředěné. Protože tentokrát bylo v sázce mnohem víc.

"Díky nim pro Ukrajinu opět na chvíli zasvítilo slunce. Jsem na ně tak hrdý," tvrdil Sergej Bubka, prezident Ukrajinského olympijského výboru. O dva dny dříve si s celou štafetou sedl, dlouze hovořili. "Snažil jsem se jim předat své zkušenosti, jak se vyrovnat se složitými situacemi."

Pidhrušná mu pak za cílem děkovala: "V posledním kole jsem málem zkolabovala. Ale pomohla mi vaše slova."

Její manžel Alexej je v parlamentu za opozici a v Kyjevě byl přímým účastníkem násilných střetů. "Pokaždé, když jsem s ním po telefonu hovořila, se mě snažil psychicky podpořit a uklidnit, ať o něj nemám strach. Chránil mě na dálku od všeho zlého, co se děje u nás doma, nehovořil o tom." Těsně před štafetou jí manžel řekl: "Miluju tě. A věřím v tebe."

V zádech měla na posledním úseku dvě hvězdy, Rusku Viljuchinovou a Norku Bergerovou, ale zlato uhájila. "Nohy se mi třásly, ale já tak strašně chtěla vyhrát. Jsme profesionálky. Pro tuto chvíli jsem trénovala patnáct let. Musely jsme se zkoncentrovat."

Černé pásky? Olympijský výbor je nepovolil

"Komu věnujete toto zlato?" zeptali se jí. Neváhala. "Komu? Celé Ukrajině."

Sportovci z její výpravy chtěli už ve středu nastoupit s černými páskami, kterými by uctili památku nejméně 25 obětí úterních střetů mezi protivládními demonstranty a policií v Kyjevě. Mezinárodní olympijský výbor jim to nepovolil.

V pátek pak představitelé ukrajinské opozice podepsali v metropoli země smírčí dohodu navrženou prezidentem Janukovyčem.

"To je první krok k nové, sjednocené Ukrajině," věřil Bubka. Když se parlament dozvěděl o vítězství biatlonistek, poslanci povstali a zazpívali hymnu. "To je úžasné, co jsme dokázaly," nadchla se Pidhrušná.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...