27. června 2012 11:11 Lidovky.cz > Sport > ME fotbal 2012

Pelta: Politici by se měli kritizovat, že na Euro nedorazili

Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta. | foto: ČTK

Téměř všechno na Euru se z českého pohledu povedlo. Předsedovi Fotbalové asociace ČR Miroslavu Peltovi nejvíc vadilo, že do dějiště šampionátu nedorazilo víc politických špiček. "Na UEFA (Evropská fotbalová federace - pozn. red.) se divili, proč na naše zápasy nedorazil nikdo významný," říká Pelta v rozhovoru pro středeční vydání Lidových novin.

VÍCE ZDE:

"Vysvětloval jsem to tím, že se v Česku dostane politik pod palbu médií, pokud se rozhodne přijet," dodává nejmocnější muž v českém fotbale, který to chce v dohledné době změnit. "V budoucnu bude potřeba nastavit způsob, jakým mají politici přistupovat ke sportu. Za chvíli máme olympiádu a znovu se bude probírat, kdo si co zaplatil. Podle mě by se spíš politici měli kritizovat, že nedorazili."

Agentura Reuters uvedla, že český premiér Petr Nečas sledoval včera západ Česko-Polsko. Na snímku je ministr dopravy Pavel Dobeš.

Kromě ministra dopravy Pavla Dobeše (na obrázku) na Euro dorazil i třeba předseda Senátu Milan Štěch.

Pelta u jiných zemí vypozoroval odlišný přístup. "U našich soupeřů byli přitom přítomni premiéři nebo prezidenti, prostě delegace v absolutně nejsilnějším složení."

Majitel jabloneckého klubu se zároveň vyjádřil i ke konci reprezentační kariéry Milana Baroše, což vnímá s největší pravděpodobností jako definitivní rozhodnutí. "Pro následující kvalifikaci asi není možné, aby se najednou změnily okolnosti, které ho k tomu vedly. Mrzí to hráče, trenéra i mě. Sám mi říkal, že ten tlak už nemůže strpět. Teprve uvidíme, jakou sílu v něm ztrácíme."

Útočník tureckého Galatasaraye se ale s Eurem rozloučil nepříliš chvályhodným způsobem. Při odjezdu české reprezentace totiž vyhrožoval českému novináři. "Až skončím s fotbalem, tak vás zabiju a budu sedět za vraždu. Kvůli vám," křičel fotbalista, což ale Pelta odsoudil. "Nemůžu souhlasit s tím, že na letišti Milan někomu sprostě vynadá. Na druhou stranu ten konkrétní novinář, kterého po příletu z Polska napadl, kolem něj dlouhodobě vytvářel krizové situace."

Více ve středečních Lidových novinách

  • Jaký vliv může mít na český fotbal postup reprezentace do čtvrtfinále?
  • Jak se rozdělí 300 milionů, které asociace získala od UEFA?
  • Jaké byly vztahy mezi fanoušky a týmem?
  • Posílilo úspěšné Euro Peltovu pozici v čele asociace?

Najdete na Lidovky.cz