Bělorusko pod novým koučem opět prohrálo, Němci souboj s Korejci zvládli

18:56
Kodaň/Herning - Hokejisté Švýcarska porazili ve svém čtvrtém zápase na mistrovství světa v Kodani Bělorusko 5:2 a s devíti body si upevnili třetí místo ve skupině A. Dvěma góly se na výhře podílel Joël Vermin, branku a dvě asistence si při premiéře na turnaji připsala posila ze San Jose Timo Meier. Bělorusko pod vedením nového hlavního trenéra Sergeje Puškova, který nahradil odvolaného Davea Lewise, počtvrté prohrálo a je poslední.

Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Švýcarsko - Bělorusko. Zleva se radují z gólu Nino Niederreiter, Joël Vermin a Timo Meier, všichni ze Švýcarska. foto: ČTK

Švýcarsko - Bělorusko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

(mistrovství světa v hokeji - skupina A, Kodaň)

Branky a nahrávky: 2. Vermin (Niederreiter, Untersander), 19. Andrighetto (Meier), 40. Vermin (Meier), 43. Corvi (Diaz), 47. Meier (Andrighetto, Hofmann) - 6. Platt (Linglet, Djukov), 11. Pavlovič (Kovyršin, Matěruchin). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Rantala (Fin.) - Davis (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 5445.

Švýcarsko: Berra - Diaz, Müller, Untersander, Kukan, Fora, Frick, Genazzi - Niederreiter, Corvi, Moser - Andrighetto, Vermin, Meier - Scherwey, Haas, Hofmann - Baltisberger, Schäppi, Rod - Riat. Trenér: Patrick Fischer.

Bělorusko: Karnauchov - Děnisov, Vorobej, Djukov, Korobov, Chenkel, Lisovec, Falkovskij - Linglet, Šarangovič, Platt - Pavlovič, Kovyršin, Matěruchin - Kislyj, Razvadovskij, Gavrus - Drozd, Kitarov, Levša - Děmkov. Trenér: Sergej Puškov.

Švýcaři nastoupili k utkání jen sedmnáct hodin po skončení duelu proti české reprezentaci a na jejich výkonu to bylo znát. Sice se hned po 97 sekundách dostali do vedení zásluhou Vermina, výraznější tlak si ale nevytvořili.

A Bělorusové ve značně pozměněné sestavě oproti předešlým vystoupením dokázali ještě v první třetině otočit vývoj. Nejprve vyrovnal Platt, poté překonal brankáře Berru kapitán Pavlovič. Švýcaři ale v 19. minutě srovnali krok, Andrighetto překonal gólmana Karnauchova dorážkou téměř z nulového úhlu.

Do vedení se favorit dostal 15 sekund před koncem druhé třetiny a na třetí brance se stejně jako na předešlém zásahu podílela asistencí čerstvá posila z NHL Meier. Tentokrát byl autorem gólu pohotově dorážející Vermin. Dvoubrankový náskok Švýcarům zajistil ve 43. minutě Corvi a poté si ještě premiérový gól v reprezentaci připsal Meier.

Dalším soupeřem Běloruska bude v pátek český národní tým, který ještě předtím ve čtvrtek nastoupí proti Rusku.

Němci konečně slaví

Hokejisté Německa porazili v utkání skupiny B na mistrovství světa Koreu přesvědčivě 6:1. Stříbrný tým z olympijského turnaje se na čtvrtý pokus dočkal v Herningu první výhry, naopak Korea zůstává bez bodu poslední.

Německo - Korea 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

(mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina B, Herning)

Branky a nahrávky: 11. Draisaitl (Plachta, Y. Seidenberg), 21. Ehliz (Plachta, Y. Seidenberg), 30. Hager (Holzer, Draisaitl), 35. Tiffels (Michaelis), 49. Ehliz (Kahun, Draisaitl), 53. Y. Seidenberg (Plachta) - 58. Radunske (An Čin-hi). Rozhodčí: Hribik (ČR), Kaukokari - Suominen (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:9, navíc J. Müller, Holzer (oba Německo) oba 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 7092.

Německo: Treutle - Holzer, D. Seidenberg, Y. Seidenberg, M. Müller, Krupp, J. Müller, Ebner - Michaelis, Tiffels, Noebels - Kahun, Draisaitl, Ehliz - Plachta, Hager, Eisenschmid - Krämmer, Pietta, Wiederer - Höfflin. Trenér: Marco Sturm.

Korea: Dalton - Young, Kim Won-čon, Plante, O Hjon-ho, Regan, I Ton-ko, od 41. navíc So Jong-čon - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, Radunske - Swift, I Jong-čon, I Čong-hjon - Šin Sang-hun, An Čin-hi, Pak Čin-kjo - Kim Won-čong, Pak U-sang, Čon Čong-u - od 41. navíc Šin Sang-u. Trenér: Pek Či-son.

Dva góly dal Yasin Ehliz, tři body za gól a dvě nahrávky si připsali Leon Draisaitl a Yannic Seidenberg, třikrát asistoval Matthias Plachta.

Favorizovaným Němcům, kteří v předchozím průběhu šampionátu nastřádali pouze dva body, pomohla do vedení v polovině úvodní třetiny první přesilovka zápasu. Draisaitl si na kruhu pro vhazování srovnal puk na holi, jeho tvrdá rána zápěstím byla dvakrát tečovaná a prošla brankáři Daltonovi mezi betony. Radunske mohl vyrovnat, ale Treutle byl proti.

Také druhý gól vstřelili Němci při početní výhodě, jejíž většinu si přenesli do druhého dějství. Dorážkou zblízka se v pádu prosadil Ehliz. Další přesilovku z 28. minuty sice Německo nevyužilo, ale 20 sekund po návratu Radunskeho do hry se povedenou ranou od modré čáry prosadil Hager. Ještě do druhé přestávky zvýšil z hranice brankoviště Tiffels.

Na začátku třetí části se vyznamenal Treutle. Ve 49. minutě pak Kahun připravil druhou trefu v utkání pro Ehlize, jenž bez přípravy zacílil nechytatelně pod horní tyčku. Třetí přesilovku pak využil Yannic Seidenberg. Korejci se nakonec dočkali alespoň druhé trefy na šampionátu. Jejich gólové sucho ukončil po dlouhých 204 minutách Radunske.