Kanadská mašina smetla také norské Vikingy. Hattrickem zazářil McDavid

23:01
Herning (Dánsko) - Hokejisté Kanady na mistrovství světa s přehledem splnili roli favorita v duelu proti Norsku, porazili Seveřany 5:0 a připsali si třetí výhru v turnaji. Výhru zámořského celku zařídili jen dva střelci: Connor McDavid stihl hattrick, Bo Horvat přidal dva góly.

Kanaďan Connor McDavid prochází přes Niklase Roesta z Norska. foto: Reuters

Norsko - Kanada 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

(mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina B, Herning)

Branky a nahrávky: 2. McDavid (Parayko, R. Murray), 13. Horvat (Pageau), 16. McDavid (Schwartz), 29. McDavid (Parayko, Nugent-Hopkins), 43. Horvat (Dubois). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Lemelin (Rak.) - Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 6:3, navíc M. Olimb - Pageau oba 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5139.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland, Sveum - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten - K. Forsberg, S. Thoresen, Hoff - Kristiansen, Roest, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.

Kanada: McElhinney (49. Kuemper) - Edmundson, Ekblad, R. Murray, Parayko, Pulock, Nurse, Chabot - Josh Bailey, R. O'Reilly, B. Schenn - Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz - Dubois, Horvat, Pageau - Beauvillier, Barzal, Eberle - Jost. Trenér: Bill Peters.

Kanada rozhodla duel hned v první třetině, kterou vyhrála 3:0. Své umění v ní naplno předvedl kapitán mužstva McDavid. Už po 83 vteřinách otevřel skóre, když si zpoza branky nikým nerušený vybruslil až před Haugena a nechytatelným zakončením z forhendu otevřel skóre.

Schenn pak spálil dvě velké příležitosti a Kanada nevyužila dvě přesilovky, následně musel právě McDavid na trestnou lavici, jenže Seveřanům pláchl Horvat, pohrál si s bekem Espelandem a pádem překonal z bekhendu Haugena mezi betony.

Murray pak napálil tyč, ale Kanaďané měli i nadále chuť a McDavid nabídl v 16. minutě další parádu, když byl sice při kličce na kruhu pro vhazování podražen, přesto ale zavěsil.

Jasné vedení zcela odpovídalo nadvládě Kanaďanů na ledě, kteří v průběhu prvního dějství přestříleli Nory 12:2.

Ve 29. minutě si pak McDavid skoro jako přes kopírák zopakoval situaci z úvodu zápasu a opět byl úspěšný.

Upravil na 4:0 a zkompletoval hattrick. Ve třetí třetině pak ještě Dubois narýsoval skvělou přihrávku před prázdnou branku Horvatovi a ten uzavřel skóre.