Mladičká debutantka Fruhvirtová: Miluji velké zápasy. Užila jsem si to, škoda, že jsem prohrála

  16:54
Až za dva týdny, na svátek zamilovaných 1. května, oslaví Linda Fruhvirtová své sedmnácté narozeniny. Už coby hráčka českého reprezentačního týmu, byť debut proti Britce Harriet Dartové nakonec vítězstvím neoslavila. „Moc mě to mrzí, hodně gamů bylo těsných, bohužel jsem nedokázala dohrávat,“ smutnila před novináři po prohře 0:6, 7:5, 2:6.
Česká tenistka Linda Fruhvirtová během kvalifikačního utkání Poháru Billie Jean...

Česká tenistka Linda Fruhvirtová během kvalifikačního utkání Poháru Billie Jean Kingové proti Britkám. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

O postupujícím z kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové mezi Češkami a Britkami tak musela rozhodnout až závěrečná čtyřhra, v níž Markéta Vondroušová s Karolínou Muchovou porazily Dartovou s Katie Swanovou.

Deblová radost. Češky zvládly rozhodující souboj a postupují na BJK Cup

Kdy jste se dozvěděla, že půjdete na kurt?
Dozvěděla jsem se to dnes dopoledne po rozehře. Samozřejmě jsem byla ráda, že jsem dostala tu šanci a důvěru. Začátek zápasu byl těžký, hrála mnohem lépe než včera, ale přesto, že ten první set byl výsledkově jednoznačný, tak šance jsem tam měla, byly tam stavy 30:30, měla jsem tam i jeden brejkbol, jen jsem to nedokázala dohrát, bohužel.

Byla dnešní nervozita jiná než na okruhu, třeba naposledy na velkém podniku v Miami (dostala se až do osmifinále, když vyhrála tři zápasy - pozn. redakce)?
Je to samozřejmě něco jiného, bylo to úžasné, budu si to pamatovat ještě hodně dlouho, jsem ale zklamaná, že jsem nevyhrála, i když jsem do zápasu dala opravdu všechno. Škoda, že pár výměn nešlo na moji stranu, ale s tím se nedá nic dělat.

Česká tenistka Linda Fruhvirtová podává před publikem na pražské Štvanici během kvalifikačního zápasu Poháru Billie Jean Kingové.

Kde jste našla sílu ke zvratu ve druhém setu, kde jste prohrála 2:5 a nakonec vyhrála 7:5?
Samozřejmě to nebylo úplně příjemné a gamy naskakovaly soupeřce, přestože jsem často vedla 30:0, 30:15, pak to z 2:3 najednou bylo 2:5, ačkoliv jsem v obou prohraných gamech měla gameboly, takže to na jednu stranu bylo frustrující, na druhou jsem si říkala, že to není na jednu bránu, byť to skóre vypadá jinak. Snažila jsem se bojovat o každý míček až do konce a vyšlo to.

V čem byla soupeřka nepříjemná?
Přišlo mi, že měla lepší první servis než v pátek, takže, když jsem ji dala šanci, tak mě hnala, navíc podmínky byly celkem chladné…

Mluvíte o chladu, ale vy jste se v průběhu zápasu převlékla…
Po prvním setu mi přišlo, že mi je teplo, tak jsem se převlékla do tílka, říkala jsem si, že potřebuji změnu, ale jelikož byla dost zima, tak jsem si pak na to ještě dala dlouhé rukávy.

Po druhém setu jste byla nahoře. Čím to, že vás ta energie během přestávky před třetím setem (ošetření soupeřky) opustila?
Nevím, nedokážu říct. Trošku mi tak ztuhly nohy, ale zase to bylo o dohrávání gamů, v prvním gamu to šlo přes shodu, ve druhém také, když jsem vedla 40:0, ve třetím 30:0. Nevycházelo mi to a pak už ona byla v laufu a bylo těžké ji zastavit.

Mohly vás na přelomu druhého a třetího setu ovlivnit problémy soupeřky? Vypadalo to, že má problémy s chodidly, možná křeče?
Já jsem si toho ani nevšimla, takže těžko říct.

Vypadalo to, že jste zvolnila razanci podání v průběhu druhého a třetího setu. Byla to taktika?
Vyplynulo to ze hry, jak je chladno, tak jsou ty míče hodně tvrdé, takže chodit na riziko při prvním servisu, pravděpodobnost esa nebyla moc velká, takže jsem se snažila ji nedat šanci získávat body zadarmo. V těch podmínkách nešlo servírovat pokaždé naplno a na eso.

Jste vždy showmanka, jak jste dneska předvedla během zápasu, kdy jste i hecovala fanoušky?
Ano, baví mě to, užívám si adrenalin i drive, když má zápas prostě atmosféru. Vždycky jsem snila o tom, že budu hrát na velkých kurtech s hodně fanoušky v hledišti. Takhle jsem si to vždycky představovala.

Takže jste si atmosféru na Štvanici užila?
Neskutečně. Čeští fanoušci jsou známi tím, že patří mezi nejlepší na světě v našem sportu, je neuvěřitelné, že jsem tu atmosféru mohla tady prožít. Moc jim děkuji za podporu a že mě hnali dopředu. Škoda jen, že jsem nedokázala vyhrát.

Jak budete jednou na svůj debut v reprezentačním týmu vzpomínat?
Momentálně jsem hodně zklamaná, mrzí mě, že jsem po té otočce nedokázala zápas dotáhnout do vítězného a postupového konce, ale věřím, že v budoucnu se na to budu zpětně dívat jako na obrovský zážitek a také zkušenost, ze které budu jednou čerpat.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.