20. června 2010 8:00 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Mrazy a sněhové bouře. Na šampionátu panuje větší zima než na NHL

Zima na francouzské střídačce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima na francouzské střídačce | foto: Reuters

JOHANNESBURG Nádherné Brazilky ve sporých bikinách jsou základním znakem fotbalových šampionátů, ale na mistrovství světa v Jihoafrické republice jsou spíš k vidění fanoušci zachumlaní v šálách, protože JAR se třese zimou.

Teploty během některých zápasů klesly téměř k bodu mrazu, čímž turnaj hraný obvykle v horku pod žhoucím sluncem dostal úplně jiný

Uvízli ve sněhové bouři

Dvaatřicetiletý Erdhuan Sofhian ze Singapuru jel autobusem do Port Elizabeth, aby viděl, jak bude hrát Portugalsko s Pobřežím slonoviny, ale viděl jen sněhovou bouři, v níž autobus uvízl. "Řidič dostal zprávu, která ho varovala, že na silnici je sníh, ale nevyhnul se jí. A tak jsme tam uvízli na pět hodin," postěžoval si. Pak konečně cestáři silnici uvolnili, ale autobus přijel ke stadionu v poločase, kdy byly brány už zavřené. "Zkrátil jsem si pobyt, jedu domů," řekl naštvaný fanoušek.

nátisk, píše agentura AFP. A fotbalisté se místo po lahvích s pitím natahují pro rukavice.

Bylo by třeba se vrátit až do Argentiny roku 1978, aby se našel případ fotbalového mistrovství světa hraného mimo letní měsíce. Od té doby se nejvýznamnější fotbalový svátek hřál až přehříval ve vedrech takových míst, jako je Španělsko, Mexiko či USA.

Varování před holomrazem
Jihoafrický šampionát začal v Johannesburgu pod hřejícím sluncem, ale od té doby se chladné počasí rozšířilo po této rozlehlé zemi od severu až po Kapské Město na jihozápadním pobřeží.

Ve vysoko položeném Bloemfonteinu mají podle předpovědí teploty v následujících dnech klesnout pod bod mrazu. Jihoafrická meteorologická služba už vydala varování před velmi chladným počasím a holomrazem.

Fanouškům na MS je zima.

V severně položeném Rustenburgu přiměla klesající rtuť teploměru stovky dobrovolníků pomáhajících na stadionu Royal Bafokeng důkladně se obléknout na zápas mezi Novým Zélandem a Slovenskem.

Zamrzlé fontány v Johannesburgu
V Rustenburgu ležícím u paty hor Magaliesberg je usídlený anglický tým, který tu trénuje v podmínkách blížícím se alpskému lyžařskému středisku. Samuel Ntekile, člen ochranky sportovního kampusu Royal Bafokeng, ale má pro Waynea Rooneyho a jeho kolegy mrazivé varování - pokud tedy projdou do dalších fází turnaje. "Teď mrzne, ale bude ještě větší zima," říká. "Zatím jste ještě nic nezažili."

Podle reportérů AFP zamrzají fontány v ekonomickém hlavním městě JAR Johannesburgu, kde byla lezavá zima během večerního zápasu mezi Brazílií a Severní Koreou na stadionu Ellis Park. FIFA uvádí, že teplota klesla na tři stupně Celsia hodinu před výkopem utkání, což přimělo některé Brazilce včetně hvězdy Realu Madrid Kaká natáhnout si rukavice.

Fanouškům na MS je zima.

Během zápasu mezi Portugalskem a Pobřežím slonoviny v přístavním městě Port Elizabeth si jeden z amerických novinářů postěžoval: "Je tady větší zima než při NHL. A při ledním hokeji vám aspoň dají čepice a rukavice."

Lék proti zimě? Whisky
Jeden z fanoušků, který se představil jen jako Mas, přijel na zápas s

Řidič autobudu zabloudil

Fanoušky ničí doprava mezi jednotlivými stadiony. Problémy zahrnují bloudící řidiče, velká zpoždění, autobusy uvízlé ve sněhových bouřích i výpadky proudu.
"Mám toho dost," říká Jorge Caraccioli, Američan honduraského původu s ohromným sombrerem na hlavě, který se vydal se svým bratrem do Nelspruitu na severovýchodě země na zápas Hondurasu a Chile. "Řidič autobusu byl nezkušený, zabloudil. Nevěděl, kde nás vysadit, kde zaparkovat... bylo to nesmírně stresující," popsal.
Jihoafrická republika zřídila speciální autobusové a vlakové linky mezi devíti městy, kde se hrají zápasy šampionátu, ale řidiči autobusů byli najímání na poslední chvíli a dostali jen minimální školení.

kamarády z Durbanu vzdáleného čtrnáct hodin jízdy autobusem. "Spolu se dvěma kamarády jsme museli vypít pár lahví whisky, abychom se vůbec zahřáli," říká.

V Kapském Městě klesly noční teploty a na vrcholku Stolové hory se objevil sníh. Obhájci titulu Italové hráli úvodní zápas proti Paraguayi ve studeném dešti, kvůli kterému byl povrch stadionu Green Point kluzký a hráči měli problém kontrolovat míč.

Záchranáři v pohotovosti
Jihoafrické záchranné týmy jsou v plné pohotovosti. Jen od začátku šampionátu se už musely vyrovnat s prudkým deštěm, mrazivým větrem, mimořádnou zimou, sněžením a rozbouřeným mořem. "Záchranáři Kapského Města jsou v plné síle. Pomáhají obětem záplav, které město postihly a zároveň zajišťují všechna mimořádná opatření zavedená na dobu mistrovství světa 2010," uvedlo město v oficiálním prohlášení.

AFP, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz