Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

All Star Game je show i byznys

Sport

  19:34
PRAHA - O tomto víkendu si zámořská NHL alespoň na pár desítek hodin odpočine od zaběhlého kolotoče zápasů. Kalendář totiž ukázal předposlední víkend měsíce ledna a ten je vyhrazen 57. NHL All Star Game.

Zahájení All Star Game v roce 2008, s číslem 29 Tomáš Vokoun. foto: internet

Jak vlastně celá show probíhá? Jak k ní přistupují hráči, fanoušci, trenéři a manažeři?

Celému víkendu předchází tradiční hlasování fanoušků o podobě základních sestav výběrů Východu a Západu. I podle jmen, která se v zahajovacích sestavách objeví, je jasné, že popularita některých hráčů přebíjí hokejové kvality jiných. To si musíme uvědomit! Jsou hráči, kteří mají lepší mediální i osobní obraz u fanoušků, na úkor jiných. Proto je tedy možné, aby v základní sestavě Východu chyběl Alexander Ovečkin.

Postoj zámořských fandů právě k němu a jiné ruské hvězdě Malkinovi je přinejmenším pozoruhodný. Vždyť Malkin dostal na Východě nejvíce hlasů (ze zúčastněných hráčů), zatímco Ovečkin se mezi vyvolenou zahajovací pětku nevešel . Co za tím hledat? Na vině může být jejich rozdílný vstup na scénu NHL a jejich následný mediální obraz.

Zatímco Ovečkin stále inklinoval směrem ke své vlasti a do NHL přišel "klasickou cestou", Malkin toho v národním dresu Ruska tolik nepředvedl, dokázal se postavit ruské federaci a své angažmá v NHL si vydupal. Proto jej možná v zámoří berou jak média, tak fanoušci více jako "svého". I na ledu je pak možné vidět jejich obrovskou vzájemnou rivalitu. Ovšem nakolik je mezi nimi skutečně nenávist a nakolik jde jen o mediální obraz, ví jen oni a jejich nejbližší. Je klidně možné, že před vzájemnými zápasy spolu zajdou i na večeři, což není v zámoří neobvyklé, jelikož k utkání se cestuje většinou s denním předstihem - pokud to sled zápasů povolí.

Bude proto zajímavé sledovat, zda je trenéři výběru Východu postaví do jednoho útoku. A jakou by tento tah měl mezi fanoušky a médii odezvu. Co se týče samotného víkendu, je velkou show pro televizní diváky, ale také pro přímé účastníky a pořádající město.

Odpočinkový je také pro hráče, kteří mají šanci vydechnout si po hokejové stránce a ejít se s kamarády z jiných týmů. Celkově se nese celá událost ve velmi přátelském a odlehčeném duchu - ale to si přece taková událost zaslouží!

Nejvíce práce mají paradoxně generální manažeři, přestože nemají své ovečky dočasně pod kontrolou. Pro týmy totiž platí, že během těchto dní se nesmí trénovat. Manažeři tak mají šanci se soustředit na výměny a různá jednání. Právě proto se při All Star víkendu většinou domluví a předjednají největší obchody během celé herní sezóny. Manažeři týmů mají zároveň možnost se osobně setkat s hvězdami celé soutěže a promluvit si případně s hráčem, po kterém touží.

All Star Game rozhodně stojí za to sledovat, pokud chcete vidět ty nejlepší hráče NHL pohromadě a kochat se jejich hokejovým uměním. Uprostřed sezóny je to pro všechny zúčastněné velmi příjemné zprestření. Tak jak by to mělo být (a bohužel není) chápano i jinde.

Autoři: