27. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Časy se mění, stáří vpřed aneb Kdyby měla Navrátilová svého osobního maséra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Venus Williamsová, nejstarší letošní finalistka Australian Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venus Williamsová, nejstarší letošní finalistka Australian Open. | foto: ČTK/AP

PRAHA Dlouhověkost sportovců. Téma, které je předmětem různých výzkumů, expertních pohledů i názorů fanoušků. A které znovu otevřelo letošní Australian Open. První tenisový grandslam sezony je plný příběhů. Menších, i těch větších.

O tom, že poprvé po třinácti letech skončili světové jedničky mužského i ženského pavouka již v úvodním týdnu, se už psalo.

Závěr soubojů v Melbourne Parku nyní žije už jinými tématy. Mezi jinými i tím, že mezi osmi semifinalisty v obou singlech bylo hned šest třicátníků.

Navíc, vyjma Rafaela Nadala (30 let) a Švýcara Stana Wawrinky (31), nejde o žádné čerstvé oslavence. Chorvatce Mirjině Lučičové Baroniové je 34, Američankám Sereně a Venus Williamsovým 35, respektive 36 let. Stejný ročník jako Serena je i Švýcar Roger Federer.

Všichni posledně tři zmínění se navíc probili také do finálových bojů.

Věkový průměr kazí pouze dva pětadvacátníci - Bulhar Grigorij Dimitrov a Američanka Coco Vandewegheová.

Jen pro srovnání: před dvaceti lety byl nejstarším semifinalistou Rakušan Thomas Muster, kterému bylo 29 let! Mezi ženami pak Jihoafričanka Amanda Coetzerová (25).

Tehdejšímu šampionovi - americké legendě Petu Sampresovi bylo taktéž pětadvacet, svým posledním grandslamovým triumfem o pět let později na US Open se pak zařadil mezi deset nejstarších mužských vítězů turnajů „velké čtyřky.“

Do tohoto seznamu v případě vítězství kohokoliv jiného než Dimitrova přibude v neděli určitě nové jméno. Pokud by zvítězil Federer, tak se probije s velkým odstupem na další příčky na druhé místo.

Mimochodem, do dvouher letošního Australian Open nastoupilo hned 46 třicátníků a 18 jejich vrstevnic z celkového počtu 256 mužů a žen v losování prvního kola.

Zdá se, že jsou definitivně pryč časy tenisových komet z řad náctiletých teenegerů jakými byli Martina Hingisová či Boris Becker a jim podobní.

Novodobé tréninkové metody, moderní rakety a hlavně špičkoví lékaři pomáhají „veteránům“ držet krok i v tak náročném sportu, jakým tenis bezesporu je.

Lze se tomu divit? Moc ne. Nebo si někdo snad vybavuje, že by s takovou Martinou Navrátilovou v dobách její největší slávy cestoval po turnajích vlastní masér či kondiční trenér?

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz