12. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Světlo nad ligou. Nároďák už nestojí na legionářích

Pavel Kadeřábek euforicky slaví výhru nad Nizozemskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kadeřábek euforicky slaví výhru nad Nizozemskem. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Když čeští fotbalisté doma naposled porazili Nizozemsko, v základní sestavě bylo devět hráčů z klubů z prestižních zahraničních soutěží a jen dva z domácí ligy. Tehdy před jedenácti lety v kvalifikaci o Euro 2004 Karel Poborský (druhým ligistou byl René Bolf) dokonce gólem přispěl k vítězství 3:1.

Při úterní slavné senzační výhře 2:1 nad stejným soupeřem byl poměr takřka opačný. Sedm hráčů z českých klubů a jen čtyři ze zahraničních. Že to ukazuje na dlouhodobý jev, kdy zájem o české fotbalisty klesá, a že ti, kteří přece jen v cizině působí, tam nehrají první part, je dobře známo.

Triumf nad bronzovým mužstvem z letošního mistrovství světa tak do příznivého světla staví českou ligu, kritizovanou, podceňovanou, málo navštěvovanou. Pokud by byla opravdu tak špatná, jaké má renomé, Letná by před úterní půlnocí tři body neslavila.

Trenér Pavel Vrba opakuje, že hráčům z ligy věří. Při skládání nominace je vlastně nucený sáhnout do Sparty, Plzně či Liberce, protože v zahraničí je výběr omezený.  Výhra nad Nizozemskem vyslala do Evropy vzkaz, že český fotbal vstává z mizérie. Při podrobnějším pohledu se v cizině jistě budou divit, co za kluby hráče dodalo.

Možná, že až Češi příště porazí velkého soupeře, což se jim mimochodem podařilo po sedmi letech, bude v sestavě poměr krajánků a domácích hráčů podobný tomu z Brücknerovy éry. Znamenalo by to, že by ti současní získali zahraniční angažmá.

Miloslav Novák

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!