15. července 2008 9:51 Lidovky.cz > Sport > Názory

Chambers popuzuje Británii

Dwain Chambers si vychutnává vlažný potlesk po vítězství na národních hrách Velké Británie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dwain Chambers si vychutnává vlažný potlesk po vítězství na národních hrách Velké Británie. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Kdyby se Dwain Chambers narodil mimo Velkou Británii, v poklidu by se nyní připravoval na olympijské hry. Jenže třicetiletý sprinter se místo toho chystá k soudu. Soudce Nejvyššího soudu Justice Mackay totiž ve čtvrtek rozhodne, zda může Chambers jet na olympiádu.

Nejlepší britský sprinter posledních osmi let měl v roce 2003 pozitivní test na steroid THG. Sice si odpykal dvouletý trest a může opět závodit, ale Britský olympijský výbor (BOV) má od roku 1992 jako jediný na světě vnitřní pravidlo, že jednou přistižený příznivec už nesmí být členem olympijského týmu. "Je to unikátní postoj a musíme si ho bránit,“ říká bývalý oštěpař a majitel dvou olympijských stříber Steve Backley. "A Chambers o tom pravidle věděl ještě před tím, než začal systematicky podvádět.“

Chambers se jako první britský sportovec domáhá zrušení pravidla u civilního soudu. Rozhodnutí má padnout ve čtvrtek. „Mám dobrou formu a byla by škoda, kdybych na olympiádu nejel,“ poznamenal evropský šampion z roku 2002. Chambers udělal důležitý krok k Pekingu v sobotu, kdy vyhrál britskou olympijskou kvalifikaci. Londýnský rodák zaběhl stovku za rovných 10 vteřin, což je nejrychlejší čas, kterého dosáhl britský reprezentant za posledních sedm let. Na stupně vítězů ho ale doprovázel vlažný potlesk a nespokojené výkřiky diváků.

Proti jeho účasti na kvalifikaci podepsala i většina britských olympioniků protestní petici. "Nemám nic proti Dwainovi, ale to pravidlo existuje a mělo by se dodržovat,“ podotýká naštvaně Tyron Edgar, čtvrtý muž sobotní kvalifikace, který by v případě Chambersova soudního triumfu sledoval olympiádu doma u televize. Podle bývalého šéfa Světové antidopingové agentury (WADA) Dicka Pounda nemůže Britský olympijský výbor před civilním soudem vyhrát.

"To pravidlo nemohou obhájit, takže Chambers asi do Pekingu pojede,“ myslí si Pound. Na podporu sprintera se postavil i bývalý slavný překážkář Edwin Moses, jenž proslul hlasitou podporou zavádění mimosoutěžních kontrol. "V Číně bude závodit řada jiných sportovců, kteří měli v minulosti pozitivní test. Nebylo by to spravedlivé,“ tvrdí Moses. Pokud Chambers do Pekingu pojede, stal by se hlavním trumfem Britů i ve štafetě na 4x100 metrů, v níž reprezentanti ostrovního království obhajují zlaté medaile.

Martin Prachař, Lidovky.cz
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky