4. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Další prohloubení temna. Proč čeští junioři neuspěli na MS ani ve hvězdné sestavě?

České hvězdy na MS neuspěly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České hvězdy na MS neuspěly. | foto: ČTK/AP

Tak zase nic. Čeští hokejisté se už čtrnáct let marně pokoušejí získat na juniorském mistrovství světa medaili. Aspoň bronz! A na šampionátu v Kanadě neuspěli ani tentokrát. Přitom letos měli největší ambice za poslední roky.

Vždyť do kádru zařadili hned tři hráče vybrané v prvním kole draftu NHL – Filipa Zadinu (na 6. místě v roce 2018), Martina Kauta (16., 2018) a kapitána Martina Nečase (12., 2017). 

Trenér Václav Varaďa dal tři české supertalenty do jednoho útoku, ale ony v pěti zápasech na šampionátu vstřelily jen čtyři góly a po nadějném loňském šampionátu zcela zůstaly za očekáváním. 

Češi navíc podlehli všem soupeřům s nimiž by se měli měřit (Rusko, Kanada, USA), a především duely proti zámořským týmům ukázaly, že jsou za nimi v rychlosti a individuální kvalitě o parník pozadu.

Čtvrtfinále proti Američanům pak po ustrašeném výkonu skončilo 1:3 jen díky tomu, že vynikající výkon, stejně jako na celém šampionátu, předvedl gólman Komety Brno Lukáš Dostál. A to ještě hokejisté USA vstřelili třetí gól až v závěru do opuštěné brány.

Zatímco českým mladíkům se v NHL daří, což prokazují už delší čas útočníci David Pastrňák, Jakub Vrána nebo nově i Filip Chytil, na juniorském šampionátu se Češi nedokážou prosadit. 

Loni se sice tým kolem úspěšného ročníku 1999 poprvé od roku 2005 dostal do semifinále a trojice Zadina, Kaut, Nečas zářila, letos, když měl dominanci potvrdit, ambice nenaplnil. Před rokem dal Zadina sedm gólů, tentokrát ani jeden.

Ano, také favorité turnaje Švédové a Kanaďané vypadli už ve čtvrtfinále, na turnaji však zanechali mnohem lepší dojem než malátně působící Češi. 

Vše začalo už od obránců, kteří mezi sebou neměli žádného technického borce, jenž by uměl založit útok jinak než nahozením nebo přenecháním puku některému z útočníků.

A když už ti útok založili, na soupeřově polovině se téměř k ničemu nedostali. Vždyť v elitní dvacítce bodování turnaje není žádný z Čechů. 

A kdyby nebylo skvělého gólmana Dostála (jak v úspěšnosti – 95,65 % –, tak v průměru obdržených gólů – 1,25 – třetí nejlepší brankář MS), reálně by hrozilo, že by Varaďův výběr musel jít do baráže o udržení v elitní skupině.

Nelichotivá situace je odrazem začarovaného kruhu. Extraligové kluby českým juniorům nevěří, protože na vrcholných akcích nemají přesvědčivé výsledky. 

Jenže ty mohou mít jen těžko, když se s nimi v nejvyšší soutěži téměř nepočítá a sází se na veterány. Junioři se tak nemají kde vyhrát a nabrat zkušenosti. A do NHL se každý rok prosadí oproti zlatým létům jen opravdu pár nových jmen.

Snad to za rok, kdy šampionát hostí Ostrava a Třinec, bude lepší.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.