Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dočkal se nedočkal. Konzervativní Šilhavý vynechal svého kapitána, udělal dobře?

Sport

  9:19
Praha - Kapitán, režisér nové éry i Šilhavého pravá ruka. Konzervativní trenér fotbalové reprezentace snad vůbec poprvé neukázal při nominaci na Bořka Dočkala. Sparťanský středopolař patřil neodmyslitelně k obrozenému výběru, teď však i přes dobrý zdravotní stav chybí. Šilhavý to vysvětloval lepší formou dalších klasických středopolařů Daridy, Baráka a Provoda, takže je na jednu stranu opomenutí sparťanského kapitána pochopitelné.

Bořek Dočkal se raduje spolu s Patrikem Schickem po vstřelené brance do sítě Slovenska foto: Reuters

Pokud však vezmeme v potaz, že Vladimír Darida odehraje pouze utkání v Estonsku a pak se musí kvůli covidovým pravidlům odebrat zpátky do Německa, zbývají na pozici číslo 10 české reprezentaci pouze Barák s Provodem. A vzhledem k minulosti a absenci větší kvality na křídlech je dost pravděpodobné, že Šilhavý využije slávistu Provoda právě na kraji hřiště. Pak mu pro těžká utkání s Belgií a ve Walesu zbývá jako kreativní záložník pouze Antonín Barák.

Nebylo by v takovém případě lepší nominovat na úkor některého z krajních hráčů či útočníků Dočkala? Zkušeného borce, který pomůže i v kabině? Kapitána, jenž několikrát ukázal, že svou fotbalovou genialitou dokáže rozhodovat zápasy? Jak zboříme obranný val Walesu, když se Barákovi a spol. nezadaří? Samozřejmě, dvaatřicetiletý Dočkal už není tak agilní jako mladší kolegové a nemusí tolik zapadat do fyzicky náročné hry českého výběru.

Bořek Dočkal v rozhovoru s hlavním rozhodčím.
Bořek Dočkal (vlevo) v akci při utkání s Německem.

Ale pod vedením Pavla Vrby ve Spartě opět pookřál. V historické tabulce počtem 71 asistencí už přeskočil na druhém místě Rudolfa Otepku a stíhá vedoucího Pavla Horvátha. Tuto sezonu ve dvaceti zápasech dal tři góly, pět jich připravil a vytvořil nejvíc gólových šancí z celé české ligy – takřka padesát! Navíc může platit za výborného žolíka, tak jako v Evropské lize, kdy zaskočil asistencí slavný Celtic. Že je věk jen číslo, dokazuje i střelec Zlatan Ibrahimovič, který oblékne dres Švédska znovu po pěti letech. A to je mu devětatřicet.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!