Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fleming může být pro Omsk dobrá volba

Sport

  21:10
PRAHA - Vážení čtenáři, dneškem počínaje se zde budeme pravidelně potkávat při komentování nejrůznějších událostí napříč hokejovým světem. Budeme se zamýšlet nad aktuálními tématy uplynulého týdne. Hokejové "vody" nově vzniklé Kontinentální ligy, která má do budoucna ambice konkurovat i kanadsko- americké NHL minulý týden rozvířil první trenérský "vyhazov".

Wayne Fleming, největší favorit na nového kouče Omsku, trénoval také kanadskou reprezentaci. foto: ČTK

Odejít musel kouč nového Jágrova působiště Avangardu Omsk. Kdo ale nahradí Sergeje Gersonského na trenérské lavičce? Česká média skloňovala jméno Boba Hartleye z Kanady, který naposledy vedl Atlantu, ale předtím, v roce 2001 dovedl Coloredo k vítězství ve Stanley Cupu.

Z tohoto pohledu ideální kandidát. Jenže právě on je ve vztahu k evropskému hokeji kontroverzní postavou. Proslul totiž nepříliš lichotivými výroky na adresu hráčů starého kontinentu i tvrdými tréninky. Od hokejistů si udržuje odstup.

Tady by mohl být problém a zkušení hráči západosibiřského klubu to dobře vědí. Mají silné slovo a je možné, že při konzultacích se spolumajitelem Anatolijem Bardinem se proti jmenování Hartleyho postavili. To je ovšem pouze můj subjektivní názor. S jistotou však můžeme říct, že Hartley nakonec Omsk trénovat nebude.

Jagrův tým má teď nového kandidáta, dalšího zkušeného Kanaďana Wayna Fleminga. A zdá se, že tentokrát všechno klapne. Podle posledních informací by měl do konce týdne odcestovat do Ruska, kde by měla začít závěrečná jednání. S největší pravděpodobností se s vedením klubu domluví. Spekulovalo se i o tom, že by se k týmu měli připojit čeští trenéři. Za ty měl lobovat Jaromír Jágr. Nic z toho se však nezakládá na pravdě. Český útočník je naopak spíše nakloněn možnosti zámořského kouče. Právě s nimi má největší a také nejlepší zkušenosti.

Rusové trpělivostí neoplývají
Stále také existuje varianta, že u týmu zůstane současný prozatímní trenér Igor Nikitin, který je bývalým hráčem týmu a hokejisté Omsku si zatím jeho přístup pochvalují. A Rusové jsou v tomto směru rychlí. Pamatuji si, že podobná situace nastala před dvěma lety v Magnitogorsku. Během jednání o novém kouči, "náhradní" trenér vyhrál všechna tři utkání. U týmu pak zůstal do konce sezóny a ještě následující rok. Nikitin ovšem dostane příležitost pouze v jednom utkání, v pátek proti Togliatti. Proto této možnosti příliš šancí nedávám.

Pravdou ovšem je, že výměna trenéra týmu v dlouhodobém výhledu pomůže. Síla Avangardu není taková, jaká by u favorita soutěže měla být a po odchodu některých klíčových hráčů (např. Sušinského) před sezónou, se vše koncentruje kolem Jágra. A to není dobře. Ani pro něj, ani pro tým. Už nyní je vnímám jako největší hvězda ligy, je vystaven obrovskému tlaku, se kterým mu nemá kdo pomoci.

Uvidíme, zda s novým trenérem přijdou také trejdy v týmu. Každopádně bude zajímavé situaci kolem Omsku  sledovat.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!