8. dubna 2008 9:25 Lidovky.cz > Sport > Názory

Fotbal sobě

Policisté museli zasahovat proti fanouškům fotbalové derby Sparty a Slavie na Strahově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté museli zasahovat proti fanouškům fotbalové derby Sparty a Slavie na Strahově. | foto: ČTK

PRAHA Dnes se koná ligové shromáždění, na kterém mají představitelé fotbalu řešit problém násilí na stadionech. Nutno říci, že fotbalový svaz ke kauze přistupuje značně ofenzivně - kluby jako pořadatelé nadále odmítají přijmout plnou odpovědnost za to, co se při jejich akcích děje.

Pokud jim tenhle přístup vydrží, je možné, že ministra vnitra Ivana Langra nakonec přetlačí, policie si totiž nemůže dovolit nechat diváky napospas rváčům a vandalům. Otázkou je, zda v situaci, kdy si tímhle způsobem budou kluby vynucovat přítomnost policie na stadionech, vnitro najde způsob, jak jim své služby naúčtovat.

Že se v hlavách funkcionářů dějí podivné věci, dosvědčuje například nápad ze svazu, že by kluby neměly pořádat zájezdy svých fanoušků na cizí stadiony. To je úplně zvrácené, kdo jiný než kluby by měl znát své příznivce a vědět, kteří z nich jsou opravdovými sportovními nadšenci a kteří jen agresivními hovady? Místo aby autobusy byly oázami fanoušků se zárukou, raději nebudou vůbec. Tohle myšlení dokládá, že funkcionáři o agresivní individua na stadionech stojí - je jim zatěžko je vyhodit i z autobusů.

Otázkou je, zda za podobnými „řešeními“ je pouze lenost, anebo spíš obava, zda peníze za vstupenky od primitivů nebudou klubům chybět.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky