Tragédie bolivijského letadla, v němž po úterním pádu ve střední Kolumbii našlo smrt 71 lidí včetně téměř kompletního brazilského prvoligového celku Chapecoense, však ukázala fotbal vúplně jiném, lidštějším světle.
Mnohé celky z Jižní i Střední Ameriky (ale třeba i Benfica Lisabon) nabízejí zdecimovanému celku brazilské ligy hráče na hostování. Zdarma.
Soupeř Brazilců z finále jihoamerického poháru Atlético Nacional už vedení soutěže vyzval, aby titul získal soupeř postižený leteckým neštěstím rovnou – bez boje.
Ve zříceném letadle byl brazilský zázrak. Zemřel i bývalý záložník Atlétika Cléber |
Brazilskému celku zůstalo všeho všudy šest zdravých hráčů širšího kádru. Tři přeživší jsou stále vkritickém stavu, gólmanská jednička pak přišla o jednu nohu a nejspíš jí lékaři amputují i druhou.
Na počest obětem se do smuteční zelené barvy, kterou klub vyznává, zahalila pařížská Eiffelova věž, stadion Bayernu Mnichov i obří ruské kolo v Orlandu.
A řada osobností Chapecoense přispívá také finančně.
Možná je to symbolické, že je v čele těch, kdo chtějí postiženému mužstvu pomoci, pro mnohé největší primadona mezi fotbalisty – Portugalec Cristiano Ronaldo.
Znovu dokázal, že nedává velké částky jen za úpravu chrupu, za tužidla na vlasy či depilace, ale také na charitu. Na účet Chapecoense hodlá poslat tři miliony dolarů (v přepočtu asi 75 milionů korun).
Zdá se, že fotbalisté skutečně nejsou jen primadony často tančící na hraně fair play.