14. února 2012 23:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Sloní štěstí v neštěstí

Smutní fotbalisté Pobřeží slonoviny se vrátili domů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutní fotbalisté Pobřeží slonoviny se vrátili domů | foto: Reuters

PRAHA Povídá se, že fotbal bývá v lecčem krásný a krutý zároveň. Je celá řada možností, jak se na to dívat... Zatímco po penaltovém finále Afrického poháru Zambijci slavili svůj historický triumf uctěním památky tragicky zesnulých předchůdců, chladnými mnohé nenechal ani sloní smutek.

Pobřeží slonoviny za celý turnaj neinkasovalo jediný gól – a přesto ten večer odcházeli jeho hráči s pláčem. V tomhle týmu lze hledat podobu i s českým osudem – nebo vám se snad nikdy nevracely vzpomínky na promarněné Euro 2004? Tyhle prohry čas hojí příliš pomalu.

I tým kolem Drogby, Gervinha či bratrů Touréů teď přehrával kdekoho, nic jiného než titul po 20 letech pro ně nepřicházelo v úvahu... Zvlášť pro stárnoucí hvězdy ne.

Přesto i v malé sportovní tragédii mohou sloni najít jedno pozitivum. Černý kontinent pro termínové krytí se světovým šampionátem mění cyklus poháru, a tak další klání vychází už na příští rok. Nebýt toho, s reprezentací by zlatá generace pomalu končila. Takhle brzy dostane ještě jednu šanci.