9. srpna 2015 13:07 Lidovky.cz > Sport > Názory

Fotbalisty i fanoušky čeká bitva o koeficient. Jen znovu neselhat

Do útoku. Daniel Kolář z Plzně v odvetě proti Maccabi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do útoku. Daniel Kolář z Plzně v odvetě proti Maccabi. | foto: Martin Polívka, MAFRA

PRAHA Fanoušek české klubové kopané prožil mimořádně emotivní týden. Radost mu udělaly Liberec s Jabloncem svým postupem do play off Evropské ligy. Mrzela naopak vypadnutí Sparty a Plzně z kvalifikace Ligy mistrů.

Česko momentálně figuruje na 13. místě evropských koeficientů, přičemž pozice jen o jednu příčku lepší zajišťuje účastnické místo v základní fázi milionové Ligy mistrů. Turecko má sice poměrně výrazný náskok, v pohárech mu však zbyli už jen tři zástupci – jeden v Lize mistrů, dva v Evropské lize, kde je i kompletní české kvarteto.

A jak známo: v méně prestižní lize, kam Sparta a Plzeň spadly, se proti slabším soupeřům získávají důležité body snadněji. Vítězství a remízy jsou přitom v obou soutěžích obodovány stejně.

Česká mužstva už po včerejšku znají jména soupeřů pro play off. Pro Spartu (hraje s Thunem), Plzeň (s Vojvodinou) a Liberec (s Hajdukem Split) je postup dosažitelný. Jablonec zkusí překvapit favorizovaný Ajax.

Účast Sparty a Plzně v Evropské lize tak může z hlediska českého koeficientu znamenat mnohem víc než vstupenka do elitní Ligy mistrů. Ovšem s jednou podmínkou – je třeba se vyvarovat dalšího selhání.