Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GLOSA: Olympijský bizár, ruští hokejisté zpíváním hymny porušili zákaz. Hloupý zákaz

Sport

  18:43
PRAHA - Kirill Kaprizov v 70. minutě finále olympijského hokejového turnaje svým gólem odstartoval ruskou euforii, kterou ruští hokejisté potvrdili posléze zpěvem národní hymny. Jenže tím porušili nařízení Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Nařízení, které nedává příliš smysl.

Ruští hokejisté zpívají národní hymnu ze zlatými medailemi na krku. Za nimi fanoušci s ruskou vlajkou. foto: Reuters

Ruští sportovci se na začátku loňského prosince dozvěděli, že v korejském Pchjongčchangu budou moct nakonec startovat, pokud splní požadavky MOV i světových federací konkrétních sportů.

Zároveň ale nebudou reprezentovat svoji vlast, ale sportovat budou pod názvem Olympijští sportovci z Ruska, neutrální vlajkou a při triumfu jim nebude hrána hymna.

Před měsícem pak ruský olympijský výbor dostal seznam pokynů, kterými se měli nominovaní sportovci řídit. Mimo jiné byli vyzváni k tomu, aby se „zdrželi jakékoliv veřejné reklamy, činnosti či komunikace spojené s vlajkou, hymnou, národní znakem a to na jakémkoliv olympijském místě nebo na sociálních sítích“.

Dlouho s tímto problém nebyl. Ruští sportovci na zlato čekali až do druhé týdne, kdy první vybojovala mladičká krasobruslařka Alina Zagitovová. Že žádnou kontroverzi nepředvedla, je celkem pochopitelné.

Druhou přidali v neděli hokejisté, kteří v dramatickém finále zdolali 4:3 německé národní hrdiny.

Ilja Kovalčuk a spol. si poté „neodpustili“ při melodii olympijské hymny zazpívat tu národní. A okamžitě se začalo řešit, zda by neměli být za tento čin potrestáni. Vždyť porušili nařízení MOV.

25.února 2018 v 08:27, příspěvek archivován: 25.února 2018 v 18:31

VIDEO: ??, ???? ?? ?????: ???? ??????? ???? ???? ?????? https://t.co/e0U7Xp9zj3

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

То, чего мы ждали: Наша сборная поет гимн России https://t.co/e0U7Xp9zj3

Třeba dodat, že hodně hloupé nařízení. A pokrytecké.

Proč by si Rusové nemohli zpívat svoji hymnu? Proč by se nemohli na sociálních sítích radovat s ruskými národními znaky? Jak toto ovlivňuje to, že někteří jejich krajané dopovali? Že nejvyšší státní funkcionáři o tom věděli?

Zvlášť, když sám MOV se mnohdy chová nepochopitelně.

Důkaz? I přes dva ruské dopingové nálezy během zápolení pod pěti kruhy v Koreji olympijské sankce po závěrečném ceremoniálu skončí. Tedy pokud v dalších 72 hodinách už nepřibude mezi dopingovými hříšníky jméno dalšího ruského sportovce. Nebyly všechny sankce proti Rusům přitom právě kvůli tomu?

Tato dohoda, nyní lehce „updatovaná“, přitom vznikla ještě před slavnostním zahájením her.

Zahájení her, na kterém se objevila sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Na kterém nastoupili na stadion sportovci Jižní a Severní Koreje společně pod jednotnou vlajkou, kterou navíc ještě kvůli spornému začlení souostroví Tokdo do vlajky naštvali Japonsko. Toto politické gesto MOV ale zjevně nevadilo.

Stejně tak mu nevadí poslat příští zimní hry do čínského Pekingu, kde byly v roce 2008 letní hry a kam budou muset dovážet uměle sníh. Kde je místní režim kritizován za porušování lidských práv stejně jako severokorejský. A kde momentálně pustnou sportoviště postavená pro zmíněnou olympiádu konanou před deseti lety.

Státem řízený doping v Rusku bylo svinstvo, které do sportu nepatří. Nesmyslnými zákazy ale MOV ani nikdo jiný nic nevyřeší...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat