Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

Haindlová má konkurenci. Pro dvě hráčské unie je však fotbalové Česko malé

Šéfka České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová | foto: archiv MAFRA

PRAHA Na tuzemské fotbalové scéně se objevila druhá organizace, která chce hájit práva hráčů a radit jim. Vedle České asociace fotbalových hráčů (ČAFH), jejíž hlavní postavou je právnička Markéta Haindlová, vznikla také Hráčská fotbalová unie (HFU). A od prvních dnů to mezi oběma „odborovými“ subjekty jiskří.

V čele HFU stojí předseda Tomáš Pešír, bývalý fotbalista Slavie či Blšan, jenž býval i sportovním manažerem právě v konkurenční ČAFH. S ní se v roce 2014 nerozešel v dobrém.

„Opakovaně mě oslovovali hráči i funkcionáři, aby tady fungovala opravdová unie hráčů s širším záběrem. To, že tu vznikla hráčská unie, je zřejmě proto, že si nemyslíme, že by práce ČAFH byla dostatečná,“ řekl Pešír, jehož podporují třeba bývalý reprezentant Milan Fukal či stále aktivní hráč Jablonce Tomáš Hübschman.

Nově založená Hráčská fotbalová unie se představila 21. února v Praze (předseda...

Nově založená Hráčská fotbalová unie se představila 21. února v Praze (předseda Tomáš Pešír a patron Tomáš Hübschman).

A právě linka s jabloneckým klubem, který vlastní Miroslav Pelta, evokuje možnost napojení na Fotbalovou asociaci ČR, s níž se hráčské odbory nezřídka střetávají a jejímž šéfem Pelta je. Předseda HFU Pešír navíc působí coby vedoucí mužstva u ženské reprezentace a unie má sídlit na Strahově, kde úřaduje také FAČR „Není tak těžké si domyslet, kdo za projektem stojí,“ uvedla Haindlová.

„Za práci u A týmu žen beru tisíc korun hrubého měsíčně. A že máme sídlo na Strahově, mi přijde naprosto logické, když tam sídlí všechny subjekty, které řídí fotbal, kromě agentů,“ brání se Pešír.

Pojítko odmítá i Fotbalová asociace: „FAČR vypověděla v minulosti memorandum s ČAFH a na svém výkonném výboru akceptovala informaci o existenci HFU. Aktuálně FAČR prověřuje věrohodnost a transparentnost nového subjektu a o další případné spolupráci teprve rozhodne.“

ČAFH, která vznikla v roce 2011, je členem Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů (FIFPro), odkud zároveň čerpá prostředky. O členství (z každé země může být jen jedna organizace) a z něj plynoucí finance se hodlá ucházet i HFU, která služby nabízí zdarma a jejíž chod zatím financuje Pešír.

Jak se rozhodnou hráči, se teprve uvidí. Dá se však předpokládat, že dvě konkurenční organizace se v českém fotbalovém rybníčku uživí jen těžko.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....