Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Haindlová má konkurenci. Pro dvě hráčské unie je však fotbalové Česko malé

Sport

  15:00
PRAHA - Na tuzemské fotbalové scéně se objevila druhá organizace, která chce hájit práva hráčů a radit jim. Vedle České asociace fotbalových hráčů (ČAFH), jejíž hlavní postavou je právnička Markéta Haindlová, vznikla také Hráčská fotbalová unie (HFU). A od prvních dnů to mezi oběma „odborovými“ subjekty jiskří.

Šéfka České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová foto: archiv MAFRA

V čele HFU stojí předseda Tomáš Pešír, bývalý fotbalista Slavie či Blšan, jenž býval i sportovním manažerem právě v konkurenční ČAFH. S ní se v roce 2014 nerozešel v dobrém.

„Opakovaně mě oslovovali hráči i funkcionáři, aby tady fungovala opravdová unie hráčů s širším záběrem. To, že tu vznikla hráčská unie, je zřejmě proto, že si nemyslíme, že by práce ČAFH byla dostatečná,“ řekl Pešír, jehož podporují třeba bývalý reprezentant Milan Fukal či stále aktivní hráč Jablonce Tomáš Hübschman.

Nově založená Hráčská fotbalová unie se představila 21. února v Praze (předseda Tomáš Pešír a patron Tomáš Hübschman).

A právě linka s jabloneckým klubem, který vlastní Miroslav Pelta, evokuje možnost napojení na Fotbalovou asociaci ČR, s níž se hráčské odbory nezřídka střetávají a jejímž šéfem Pelta je. Předseda HFU Pešír navíc působí coby vedoucí mužstva u ženské reprezentace a unie má sídlit na Strahově, kde úřaduje také FAČR „Není tak těžké si domyslet, kdo za projektem stojí,“ uvedla Haindlová.

„Za práci u A týmu žen beru tisíc korun hrubého měsíčně. A že máme sídlo na Strahově, mi přijde naprosto logické, když tam sídlí všechny subjekty, které řídí fotbal, kromě agentů,“ brání se Pešír.

Pojítko odmítá i Fotbalová asociace: „FAČR vypověděla v minulosti memorandum s ČAFH a na svém výkonném výboru akceptovala informaci o existenci HFU. Aktuálně FAČR prověřuje věrohodnost a transparentnost nového subjektu a o další případné spolupráci teprve rozhodne.“

ČAFH, která vznikla v roce 2011, je členem Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů (FIFPro), odkud zároveň čerpá prostředky. O členství (z každé země může být jen jedna organizace) a z něj plynoucí finance se hodlá ucházet i HFU, která služby nabízí zdarma a jejíž chod zatím financuje Pešír.

Jak se rozhodnou hráči, se teprve uvidí. Dá se však předpokládat, že dvě konkurenční organizace se v českém fotbalovém rybníčku uživí jen těžko.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!