Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejový odborník Marian Jelínek: Čeká nás výjimečná sezona

Sport

  16:49
PRAHA - A je to opět tady. Po letní hokejové dovolené se naplno rozjela nejvyšší hokejová soutěž v zemi olympijských vítězů a desetinásobných světových šampionů. A s nimi se vrací na stránky Lidovky.cz také oblíbené sloupky hokejového odborníka a kouče Mariana Jelínka.

Dominik Hašek. foto: ČTK

Čím vším - kromě označení "olympijský" může být letošní, již sedmnáctý ročník extraligy, specifický? Rozhodně již takový je vinou (či zásluhou?) finanční krize, která dolehla veskrze na všech čtrnáct účastníků nejvyšší domácí hokejové soutěže.

Finanční krize
V některých klubech krizi řešili plošně, jinde postupovali jednotlivec od jednotlivce a jsou kluby, kde například hrají bez bonusů. Příkladem toho, že šetření se dotklo všech, budiž případ Hlaváče, který místo na Spartě skončil nakonec v Liberci. Byť šlo pouze o zaplacení pojistky. Z toho je vidět, že utahování opasků se nevyhnuly ani ty nejbohatší kluby.

Dalším oživením je určitě návrat Komety Brno po třinácti letech do nejvyšší soutěže, byť ne sportovní cestou. I to je zvláštnost, kterou extraliga ještě nezažila. Ovšem to nic nemění na tom, že Brno si hokejovou extraligu určitě zaslouží.

Plzeňští a litvínovští srdcaři
Kapitolou samou o sobě je případ Plzně, ale i třeba Litvínova. Týká se to opět financí, ovšem jejich zabezpečení pro novou sezonu je unikátní. Plzni pomohl z vlastní kapsy kapitán i šéf v jedné osobě Martin Straka. A jeho krok nelze brát jinak než pozitivně. Nejenže tím způsobil domino efekt u hráčů, a ti bez nějakého zdráhání přistoupili na snížení platů.

Klubu pomohl také z obchodního hlediska, hokejová Plzeň jako firma je finančně zajištěná, což přilákalo další menší sponzory. Plzeň ale není ojedinělý případ, podobně se snaží například Litvínovu pomoci Jirka Šlégr. Je to jen dobře, že zkušeným klukům, odchovancům, není vlastní klub lhostejný.

Návraty legend
A v neposlední řadě jsou pro fanoušky lákadly nového ročníku extraligy hráčská jména. V Plzni přivedli do kádru tři Kanaďany, v podobných končinách loví například i Slavia. Do extraligy se vrátili František Kaberle, Branislav Mezei a především Dominik Hašek. Což je v jeho věku naprosto neuvěřitelné. A věřím, že pokud mu vydrží zdraví, bude patřit ke hvězdám soutěže.

Vidím u něj jediné riziko – a to svalová zranění v oblasti kyčlí nebo třísel. Přece jen – věk nelze zastavit – a pružnost svalů není stejná ve dvaceti jako ve čtyřiceti. Ale to se také odvíjí od tréninků a zápasové zátěže, což je především na Dominikovi samotném.

Pokud vše shrneme, vyplývá z toho jediné. Čeká nás zajímavá a nesmírně vyrovnaná hokejová sezona, možná ještě vyrovnanější než ta poslední. Sezona, ve které se jistě dočkáme krásných bitev i příběhů a kterou v únoru na tři týdny přeruší sledovaný hokejový olympijský turnaj v kolébce tohoto sportu - Kanadě a konkrétně Vancouveru. A že jsou na ni dobře připraveni hráči, ale i fanoušci dokládají již úvodní kola.

EXTRALIGOVÝ PROGRAM

Úterý 15. září - 4. kolo:
17:30 Geus Okna Kladno - Kometa Brno, Benzina Litvínov - PSG Zlín, Plzeň 1929 - Mountfield České Budějovice,
18:00 Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav,
18:10 Oceláři Třinec - Vítkovice Steel (ČT4 Sport),
18:15 Slavia Praha - Sparta Praha,
18:30 Bílí Tygři Liberec - Eaton Pardubice.

Autoři:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...