3. dubna 2010 9:20 Lidovky.cz > Sport > Názory

Jak vidí fanoušci ligu: malé i velké derby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Milan Černý v souboji s Tomášem Řepkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Černý v souboji s Tomášem Řepkou. | foto: ČTK

PRAHA Duben je doslova nabitý derby, což samozřejmě podněcuje fotbalové fanoušky k velkmým diskuzím. Ale najdou se i další témata jako například soubojh Ostrava vs. Praha, který i na hokejové frontě ovládli Slezané.

Jak vidí ligu SLÁVISTA: Na namachrovance stačí málo
Najednou to jde. Dva zápasy během několika málo dní se srovnatelnými soupeři (příznivcům Baníku se omlouváme), takřka stejné sestavy, ale opačné výsledky. Změnilo se jen jediné – osoba trenéra na lavičce sešívaných. A přitom Baník–Slavia 3:1, Slavia–Sparta 1:0!

Těžko to nějak logicky vysvětlit. Nový kouč František Cipro nemohl hráče za jeden trénink nic nového naučit. Obrana reprezentovaná například stoperem Kopicem dělala v pohárovém derby podobné hrůzostrašné chyby jako jindy, Standa Vlček si vesele soustavně nabíhal do ofsajdu jako obvykle, ostatní dál zbytečně ztráceli míče a v útoku zahazovali šance většinou ještě dřív, než si je stihli vytvořit.
Byla by však chyba pod dojmem těchto nepopiratelných faktů přehlédnou jistou "maličkost": hráči běhali, a to dokonce i bez míče, a bylo na nich zatraceně vidět, že chtějí vyhrát. A ukázalo se, že na namachrovance z letenského staveniště to bohatě stačí.
Jsou v zásadě dvě možnosti, buď opravdu slávističtí hoši už Jarolíma tak moc nechtěli a teď se jim ulevilo, a nebo má Cipro nějaké zázračné charisma.

Vůči Jarolímovi je to asi kruté a nespravedlivé, ale platí, že je jedno, jak a proč "kouzlo" funguje, když funguje. Uvidíme už v pondělí při lovu na vršovické klokany...

Nepřejícné hlasy ovšem sugerují spikleneckou teorii o tom, že Sparta nám pustí pohár a my jí tři body v lize. Ukázat, že je to nesmyl, bude jednoduché – stačí nakopat od pondělí za týden ruďochům na Letné znova.

 MILOŠ CIHELKA, Autor (40) je tradicionalista ctící víru otců a zásadu, že krev není voda, i pokud jde o fotbal a věrnost Slavii.

Jak vidí ligu SPARŤAN : Taktika "namlsat a zabít" vyšla
Taktika rudé mašiny vyšla dokonale. Není nic sladšího než sešívané žebráky náležitě namlsat, vytvořit atmosféru, že mají jakous takous šanci postoupit v poháru přes letenské božstvo. O to sladší bude koukat na protažené obličeje lobotomů z Edenu poté, co je rudá mašina v letenském svatostánku vypráská třígólovým rozdílem.
Není přitom jediný důvod pochybovat, že to tak dopadne. Každý, kdo viděl čtvrteční zápas (sedm a půl tisíce lidí??? Víc nás na Letnou přijde i na Střížkov), musí uznat, že tentokrát více než jindy platilo známé Pospíchalovo krédo: fotbal nemá logiku! Tyč, jasné gólové šance (Vašek Kadlec by si měl strčit hlavu do záchodu), to všechno jasně vyznívalo pro rudé. Naproti tomu se jeden z mamlasů ve slátaném dresu náhodou ukopl.

Jediné, co na hře rudé mašiny budilo pochybnosti, byl Kladrubského záskok na postu stopera. Na tom chlapci je vidět, že ještě není připraven. Autora by nikdy nenapadlo, že si bude vroucně přát, aby se co nejdříve uzdravil Brabec.

Do pohárové odvety už by ale Erich snad měl být v pořádku. Pokud bude stoprocentně připraven i ve velmi dobré formě hrající Pamič, měly by se stát oba zápasy s klubem, jehož jméno se slušný člověk zdráhá vyslovit, formalitou. ¨

Před vražděním sešívaných neviňátek ale rudou mašinu ještě čeká otravná povinnost vypráskat Plzeňské. Médii pasovaná štika ligy v zápase proti Bolce jasně ukázala své skutečné "kvality". Není příliš důvodů se domnívat, že by proti mistrům z Letné mohla nějak kousat. Což lze napsat i s vědomím, že ve svém středu mají Pavla Horvátha.

PETR KOLÁŘ, Autor (32) je namyšleným sparťanem a vždy bude.


Jak vidí ligu BANÍKOVEC: Co chystají šibalové z toaLetné?
Ostrava–Praha 6:2. Tak by se dal shrnout dvojboj z počátku tohoto týdne. Baníček skolil 3:1 sešívané a hokejové Vítky úplně stejným skóre sejmuly namachrované sparťany.

Bylo to fajne, pěkne pondělí. Kéž by nám taková radost vydržela i nadále. Teď už čistě o fotbale.

Musím se zastavit u faktu, že poslední mač se Slávkou měl pro dva chlapy dohru. Jarolím šel k Turkovi ještě před žněmi, navíc totálně zlomený a prošedivělý.

Dalším nešťastníkem je rozhodčí Jech, který si už do konce ligy pískáním nevydělá ani kachli.

Příště si ale musíme dávat větší pozor, protože havrani po nás tvrdě půjdou. Neuwirth by měl váhu svojí figury využívat s rozumem, protože jiný sudí mu ty jeho kousky nezblajzne a bude z toho zbytečná pentle.

Férově musím uznat, že Jech nám skutečně naposledy dvě desítky prominul.

Nezapomínejme, že nyní hrajeme v Teplicích, kde si to Sparta umí ohlídat. Podle mě situace stojí asi takhle: šibalové z toaLetné teplické nahecovali, aby nás udělali za každou cenu, a na oplátku jim pak Sparta pustí body v posledním kole a pomůže Teplicím k druhému fleku, aby si Verbíř a spol. zahráli Evropskou ligu.
Ano, až doteďka psychicky zdravý jedinec může kvůli tomu, co se odehrává kolo od kola v naší superlize, sklouznout k paranoidním spekulacím. Chlapci moji, já věřím, že je ve vašich silách urvat u teplejch všecky body.

Právě v takových zápasech můžeme ukázat, kdo je Baník!

DANIEL ROJAN, Autor (41) je zatvrzelý konzervatista a hrdý Chachar, který ví, co znamená milovat svůj klub.


Jak vidí ligu BOHEMÁK : Všímejte si i opomíjeného derby
Byl to v Ďolíčku krásný nedělní podvečer. Klokani dali zavzpomínat na svá nejlepší léta. Přihrávali si i po zemi, stříleli, bojovali až do konce. Škoda jen té remízy. Teplice rozhodně byly k poražení.
Pozitivní zprávou také je, že po dvou výpadcích se vršovickým obranným řadám vrátila forma. Naše obrana je třetí nejlepší v lize. Stačí tedy jen přidat několik gólů a tažení za umístěním v horní polovině tabulky bude úspěšné.

Kromě kapříků a Kaprů se v poslední době hodně mluví o Slavii. Že po výměně trenéra ji čekají hned tři derby se Spartou. Že je to pro ni šance odrazit se ode dna. Že pohárové zápasy jsou jedinou cestou, kudy se dostane do Evropy. Zdá se však, jako by ti sešívaní chlapci zapomněli, že derby nejsou tři, ale rovnou čtyři.

To dosud přehlížené se odehraje v pondělí v Edenu. A klokani by v něm měli potvrdit svoji skvělou formu z posledních kol. Na Slavii ztrácíme pouhých šest bodů, výhrou v Edenu se jí tedy můžeme přiblížit na dostřel. Sešívaní ve čtvrtek sice v poháru porazili rudé, ale hra jejich obrany byla z pohledu Bohemky nadějná.
Cílem klokanů by mělo být šesté místo. To by znamenalo umístění před Slavií, což se naposledy stalo v sezoně 2001/02 na závěr Petrželovy trenérské mise u Botiče.

Ale těžko říci, zda si opravdu máme vyplnění tohoto scénáře přát. Od zmíněné sezony totiž následoval rychlý sešup Bohemky téměř k zániku a informace, které se nyní kolem budoucnosti našeho týmu rojí, opravdu optimistické nejsou.

DANIEL CHALOUPKA, Autor (36) zažil mistrovskou a pohárovou sezonu jako malý chlapec a od té doby mu není pomoci.

Lidové noviny
  • 0Diskuse