10. dubna 2010 11:12 Lidovky.cz > Sport > Názory

Jak vidí ligu fanoušci: Dvě vyhrocená derby v Praze

Derby se blíží, stejně tak fanoušci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Derby se blíží, stejně tak fanoušci. | foto: ČTK

PRAHA Z pohledu fanouška z matičky měst je aktuální ligové kolo velmi nervydrásající. Pražská "S" se střetnou na Letné. Bohemians a Bohemians zase v Ďolíčků (z různých důvodů možná naposledy). Bude se smát čtvrtý v zadu, tedy Baníkovec?

BOHEMÁK: Ideální podmínky pro odeslání soupeře do druhé ligy.

Po krátkém záblesku naděje se naši chlapci vrátili k jarní tradici výprasků na hřišti soupeře. Prohra se zoufalým sešívaným souborem mrzí o to víc, že jedním ze dvou důvodů neúspěchu se stala opět naše střelecká nemohoucnost. To je přitom faktor, který mohou hráči sami ovlivnit.

Druhým důvodem byla skutečnost, že se slávistické nemehlo dvakrát ukoplo a byly z toho dva góly a sestava kola. To je ale věc, kterou klokanům nevyčítám. Nemohou ji totiž ovlivnit ani oni, ani Grajciar.

Jinak se v minulém kole potvrdilo, že sparťanské béčko z Plzně nedá svému áčku nic zadarmo (aani příhodné vykartování Horvátha o kolo dříve Letenským nebylo nic platné). Tím se nám závěr soutěže ještě více zdramatizoval a otázka, zda ligu vyhrají rudí, nebo bude mistr na devět (pro neznalé – banikpyčo), zůstane ještě nějaký čas bez odpovědi. Teplice s Jabloncem, zdá se, ztrácejí dech. Ale to asi nikoho nepřekvapuje.

V tomto kole se hrají dvě derby. Jedno v pondělí bez náboje, protože vše jde zatím podle plánu, ve druhém to bude jiskřit. Již dnes se před kamerami České televize do sebe pustí naši chlapci a tým kdysi známý jako Střížkov. Před zápasem nám vše hraje do karet. Po bezkrevné remíze na Strahově bude odveta vypadat úplně jinak. V útulném Ďolíčku bude plno, hráči budou hrát s vědomím, že mohou bývalému klubu Tomáše Rosického zasadit ránu z milosti, a navíc snad nebudou atmosféru v hledišti otravovat najatí pouliční trumpetisti.

DANIEL CHALOUPKA

Autor (36) zažil mistrovskou apohárovou sezonu jako malý chlapec a od té doby mu není pomoci.

SPARŤAN: Jen ať "experti" slastně hýkají

PRAHA Už to začínalo být podezřelé. Naštěstí se ale tento týden jeden nejmenovaný SPORTovní deník vzpamatoval a přinesl veliké téma s titulkem: Vážná hrozba pro Spartu: Baník! Pochopitelně s výpočtem všemožných kritérií, podle kterých je FC Chacharstán lepší. Na místě by měla být panika, že průměrná sebranka odněkud z Polska může letenské božstvo přejet jak žáčky přípravky. Kdyby...
Kdyby ze sebe sportovní pisálci materiály o tom, jak je někdo lepší než rudí, nechrlili se slastným hýkáním jak na běžícím pásu. Tak si to zrekapitulujme: na začátku ligy se podobně dramaticky tázali, zda může někdo prohnat slátance. Když odpadli, hledal se někdo další, kdo by mohl Spartu ohrozit. Takže se hodily Teplice, Jablonec, případně obě mužstva dohromady. Všechny jmenované týmy na tom samozřejmě opět byly podle svědomitě sestavených kritérií lépe než rudá mašina. Jak jsou na tom dnes, netřeba podotýkat. Takže holt svoji štafetu jen předali Chacharům. Fakta jsou ale jasná: jediným neporaženým týmem jsou Letenští. Tato šňůra se po pondělním deklasování sedmého(!!!) týmu tabulky, o kterém nemá smysl se více zmiňovat, prodlouží už na 24. zápas, půjde tedy o rekord ligy. Dosáhnout toho někdo jiný, to by byly ódy...
Do skvostné řady zápasů bez porážky přitom patří i remíza s Plzeňskými, které někteří "experti" ještě nedávno pasovali na "mužstvo se skvostnou formou, které promluví do boje o titul". Aha! Přejme si, ať se uzdraví opory zadních řad, anechme pisálky s blahosklonným úsměvem hýkat nad formou zdánlivých "konkurentů".

PETR KOLÁŘ

Autor (32) je namyšleným sparťanem a vždy jím bude

SLÁVISTA: Radši pomoc Baníku než Spartě

Pogratulujme našim chlapcům k vítězství nad klokany, vychutnejme si ještě jednou v duchu Grajciarovo famózní střelecké představení, oživme si skvělé zákroky mistra Vaniaka ahleďme sdůvěrou do nejbližší budoucnosti!
Jen si představme, jak asi bude připomínán letošní ročník v slávistické historii, řekněme za takových dvacet let: "Přestávku mezi dvěma tituly v závěru první dekády 21. století a dlouhou sérií ligových prvenství v letech následujících znamenal ročník 2009/10. Tehdy postihla sešívané krátká krize způsobená především necitlivou přestupovou politikou. Po výměně trenéra, kdy legendárního, ale již poněkud unaveného Karla Jarolíma vystřídal hlavní strůjce pozdějších úspěchů, včetně nezapomenutelného tažení Ligou mistrů, František Cipro, se podařilo sezonu ještě zachránit. Oživení týmu sice přišlo příliš pozdě, aby bylo možné ještě obhájit titul, ale uvedená sezona se přesto do slávistické kroniky zapsala nesmazatelným písmem. Slavia tehdy dokázala během pouhých dvou týdnů třikrát porazit Spartu. Z dnešního pohledu to pro nezasvěcené nevypadá jako něco obzvlášť zaznamenáníhodného, ale současný průměrný druholigový klub (pamětníci si vzpomenou, že hrával na chátrajícím stadionu na Letné) tehdy pravidelně atakoval přední místa ligové tabulky!"
Není důvod, proč by to tak nemělo být. Pomysleme také, že už vpondělí můžeme sestřelit letenskou chamraď z prvního fleku! Pravda, pomůžeme tak třeba Baníku, ale když už si máme vybrat...

MILOŠ CIHELKA

Autor (40) je tradicionalista ctící víru otců a zásadu, že krev není voda, ipokud jde o fotbal a věrnost Slavii.

BANÍKOVEC: Je potřeba umravnit šohaje

Matematika je jasná a neúprosná. Pokud Baník vyhraje všechny zbývající zápasy, má titul v kapse. Bez ohledu na zákulisní kejkle sparťanů ajim podobných. Máme to zkrátka skvěle rozehrané. Synci, já věděl, že v Teplicích nezklamete, a dodatečně posílám svůj dík.
Teď je však potřeba se semknout vůči kecům o neodpískaných penaltách a nesmyslnému stěhování do Vítkovic. Je jasné, že konkurence nás chce rozhodit a využije všechny možnosti. Nejeden ze čtenářů si určitě vzpomene, jaké tlachy vypouštěl ze své mordy bývalý letenský capo di tutti capi Košťál, když Baník před šesti lety fedroval za svým zatím posledním titulem. Tehdy jsme to ustáli, i když jsme měli ve svém středu jidášského Matyho. Zase se musíme stmelit. Myslím, že mančaft už splatil i s úroky loňský jarní úlet a kluci si zaslouží maximální podporu. Pokud dneska na Slezskou nepřijde aspoň patnáct tisíc fans, jsme banda vypráskaných vandráků, co má jen silácké řeči. Doma ať zůstanou pouze staré báby s křečovými žílami a uječení kojenci. Ostatní povinně nazujou jarmilky a vyrazí na Bazaly. Tolerováni budou i jedinci v sandálech sponožkami, jen ať je na stadionu pořádný randál.
Je potřeba umravnit šohaje ze Slovácka a urvat povinné body. Ovšem bacha na užvaněného cirkusáka Švancaru, který, pokud nastoupí, bude sebou ve vápně mrskat jako těžký epileptik. Naštěstí rozhodčí ho mají přečteného a nejspíš mu jeho držkopády nebudou pardonovat. Chachaři, tož dneska v šest večer na kopcu.


DANIEL ROJAN

Autor (41) je zatvrzelý konzervatista a hrdý Chachar, který ví, co znamená milovat svůj klub.

Lidové noviny