10. října 2008 10:09 Lidovky.cz > Sport > Názory

Je Liga mistrů přínosem?

Slavia v Lize mistrů uspěla.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia v Lize mistrů uspěla. | foto: ČTK

PRAHA Co ukázalo první kolo nově zrozené hokejové Ligy mistrů? Bude zajímat fanoušky? Bude tento projekt celkově životaschopný?Jak si stojí české týmy v porovnání s Evropou? Odpověď není jednoznačná.

Osobně jsem očekával, že menší kluby budou své soupeře z nejvyspělejších hokejových zemí více "kousat". To se příliš nepotvrdilo – ani v předkole a ani nyní v základních skupinách. Úvodní kolo nepřineslo žádná velká překvapení. A když už, tak v případě Českých Budějovic na ledě Ufy spíše nemilé.  Přestože již po vylosování bylo zřejmé, že z Ruska vítězství asi nepřivezou. Jihočeši se navíc během úvodu sezóny dostali do útlumu, který má na vině hned několik aspektů: nový realizační tým, noví hráči, změna herního stylu. 

Že nebudou hrát jako v minulých sezonách jsme tedy mohli očekávat. Přesto:jejich vystoupení v Ufě je pro mě zklamáním. Domácí byli ve všech herních aspektech jasně lepší.

Vyrovnanější souboj nabídl večerní zápas na Slavii. Hosté byli zpočátku aktivnější a vedli, zatímco Slavia byla trošku otřesena z  nevyužité přesilovky 5 na 3. Poté vzala utkání do svých rukou a zaslouženě vyhrála. Chci však vyzdvihnout výkony Hlinky a Hlaváče v dresu Linköpingu. Hráli opravdu skvěle, a troufám si říct, že Hlinka byl nejlepším hráčem na ledě. Na druhé straně se zase ukázal Červenka.

A největší lahůdka? Poslední gól Slavie. Tu akci měl tým zažitou, nebyla to náhoda! Kvalita utkání v Lize mistrů půjde určitě postupně nahoru. Velkým zklamáním jsou však pro mě fanoušci. Pokud vím, nebylo vyprodáno ani v Ufě, přestože na domácí ligu chodí plný dům. A na Slavii? Čtyři tisíce lidí je žalostně málo.  

Nezbývá než doufat, že bude platit přímá úměra: Bude-li se skutečně zvedat kvalita hry, půjde nahoru také divácký zájem. Přispět by k tomu mohla i samotná Slavia, pokud bude bojovat o postup do semifinále nebo následně do play-off. Lákadlo vidět svůj tým jako vítěze Ligy mistrů a poté vidět i souboj s vyslancem NHL, je podle mne velké.

Zdá se, že stejně jako fanoušci vyčkávají také sponzoři. Včera jsem na Slavii viděl pouze Reebok.  Další potenciální sponzoři snad zaspali? Po této stránce ještě soutěž zdaleka není dotažená.   

Otázkou tak zůstává, jakým způsobem celý projekt pojmout. Jako dlouhodobou ligu, tak jak nyní?  Nebo turnajově, jak tomu bylo v předešlých letech  při Super Six? Jde o to najít  nejvhodnější formát, tak aby byl lákavý pro všechny strany: fanoušky,  sponzory i týmy. Vždyť například Linköping už dnes hraje zápas ve švédské Elitserien. Pokud jde o mne, myslím si, že projekt jménem Liga mistrů přínosem bude. Jen potřebuje dostat prostor a čas.

Anketa

Jak dopadne hokejová Liga mistrů?

Má šanci si udělat jméno hned v první sezoně 89
Bude to dlouhá cesta na vrchol 99
Dopadne neslavně 51
Marian Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz