Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je užší kluziště výhodou nebo naopak?

Sport

  21:44
PRAHA - Je užší kluziště v extralize výhodou anebo naopak? Ano, odpověděli by jistě slávisté. V minulé sezoně po něm "sáhli" a hned si dobruslili pro pohár šampionů extraligy. Jejich příklad táhl. Letos to samé zkusili v Liberci a Třinci, ale se zlou se zatím otázali. V tabulce se krčí u dna s podstatně horšími výsledky než Slavia.

Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. foto: ČTK

Univerzální odpověď v této otázce neexistuje. Menší ledová plocha má svůj půvab i klady. Napomáhá rychlejší, dynamičtější a tvrdší hře, která je atraktivnější i pro fanoušky. Ovšem nejen to. Menší kluziště ukáže v NHL i v české extralize technické schopnosti hráčů, jako jsou Výborný, Bednář nebo třeba Reichel.

Platí zásada: kvalitní a přizpůsobiví hokejisté přechod ze širšího ledu na užší zvládnou. Mají na to. Příkladem budiž loňská Slavia.

Zároveň může být zúžení plochy i zbraní navíc, přináší s sebou moment překvapení. Slávisté byli z extraligových celků průkopníky, na změnu se připravili a ostatní tak zaskočili. Všichni soupeři, včetně Sparty, měli se slávistickou "inovací" minimálně v první polovině sezóny velké problémy.

A ještě cosi: Ušetříte! Rolba nemusí dělat tak velké oblouky, přestávka při trénincích může být až o pět minut kratší. Za den díky tomu nastřádáte až jednu tréninkovou jednotku. Ale abychom nezůstali jen u kladů. Každá mince má dvě strany. Opravdu je ideální zužovat kluziště v evropských halách, kde mezinárodní soutěže spadají pod IIHF a hrají se proto na širších ledových plochách? To si musí každý zvážit.

Navíc letošní případy (zatím) neúspěšných Liberce a Třince naznačují, že ne vždy se tato změna vyplácí.

Protipólem jsou haly Sparty a Vítkovic, kde ledovou plochu díky určitým faktorům zúžit nelze. Kdo ví, v budoucnu naopak mohou mít díky VÝJIMEČNOSTI svých kluzišť výhodu tyto celky. A pokud bych se měl rozhodnout sám za sebe? Přikloním se k variantě užšího ledu. Musíte mu sice uzpůsobit i taktiku, ale sport a hokej nevyjímaje se hraje především pro diváky. Pro ty je hra na užším kluzišti rozhodně atraktivnější.

Autoři:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...