25. září 2008 21:44 Lidovky.cz > Sport > Názory

Je užší kluziště výhodou nebo naopak?

Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | foto: ČTK

PRAHA Je užší kluziště v extralize výhodou anebo naopak? Ano, odpověděli by jistě slávisté. V minulé sezoně po něm "sáhli" a hned si dobruslili pro pohár šampionů extraligy. Jejich příklad táhl. Letos to samé zkusili v Liberci a Třinci, ale se zlou se zatím otázali. V tabulce se krčí u dna s podstatně horšími výsledky než Slavia.

Univerzální odpověď v této otázce neexistuje. Menší ledová plocha má svůj půvab i klady. Napomáhá rychlejší, dynamičtější a tvrdší hře, která je atraktivnější i pro fanoušky. Ovšem nejen to. Menší kluziště ukáže v NHL i v české extralize technické schopnosti hráčů, jako jsou Výborný, Bednář nebo třeba Reichel.

Platí zásada: kvalitní a přizpůsobiví hokejisté přechod ze širšího ledu na užší zvládnou. Mají na to. Příkladem budiž loňská Slavia.

Zároveň může být zúžení plochy i zbraní navíc, přináší s sebou moment překvapení. Slávisté byli z extraligových celků průkopníky, na změnu se připravili a ostatní tak zaskočili. Všichni soupeři, včetně Sparty, měli se slávistickou "inovací" minimálně v první polovině sezóny velké problémy.

A ještě cosi: Ušetříte! Rolba nemusí dělat tak velké oblouky, přestávka při trénincích může být až o pět minut kratší. Za den díky tomu nastřádáte až jednu tréninkovou jednotku. Ale abychom nezůstali jen u kladů. Každá mince má dvě strany. Opravdu je ideální zužovat kluziště v evropských halách, kde mezinárodní soutěže spadají pod IIHF a hrají se proto na širších ledových plochách? To si musí každý zvážit.

Navíc letošní případy (zatím) neúspěšných Liberce a Třince naznačují, že ne vždy se tato změna vyplácí.

Protipólem jsou haly Sparty a Vítkovic, kde ledovou plochu díky určitým faktorům zúžit nelze. Kdo ví, v budoucnu naopak mohou mít díky VÝJIMEČNOSTI svých kluzišť výhodu tyto celky. A pokud bych se měl rozhodnout sám za sebe? Přikloním se k variantě užšího ledu. Musíte mu sice uzpůsobit i taktiku, ale sport a hokej nevyjímaje se hraje především pro diváky. Pro ty je hra na užším kluzišti rozhodně atraktivnější.

Marián Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!