Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo je viníkem biatlonové studené války? Máte na tom velký podíl, pane Fourcade

Sport

  6:00
PRAHA - Oni to udělali, oni snad neznají slovo stud. Takovou SMS zprávu poslal Martin Fourcade svému českému kamarádovi Michalu Šlesingrovi, když se dozvěděl, že ruští trenéři nominovali do smíšené štafety, úvodního závodu MS v Hochfilzenu, Alexandera Loginova. Francouzský suverén posledních sezon se nemohl smířit s tím, že ruský biatlonista po vypršení dvouletého trestu za doping startuje na světovém šampionátu. Rusa proto během závěrečné předávky úmyslně sestřelil, aby učinil „spravedlnosti“ za dost. Tím však rozpoutal zbytečné půtky mezi ním a ruským týmem.

Martin Fourcade a Gabriela Koukalová s velkým křišťálovým glóbem za loňskou sezonu. foto: ČTK/AP

Až dosud dělal francouzský hegemon posledních čtyř sezon záslužnou činnost. Spolu se Šlesingrem a Američanem Lowellem Baileyem byli hlavními zástupci biatlonistů a členů realizačních týmů při tažení proti Mezinárodní biatlonové unii (IBU).

Studená válka v biatlonu. Fourcade úmyslně sestřelil ruského dopingového hříšníka

Fourcadovi a spol. se totiž nelíbí, že po zveřejnění zprávy Mezinárodní antidopingové agentury WADA o kolektivním dopingu v Rusku IBU nejednala razantně a snažila se jít bohatému ruskému svazu na ruku.

Někdy to však se svou horlivostí přeháněl. Když ruský tým připomněl při příležitosti 25. narozenin Loginovovy úspěchy, Martin Fourcade do komentářů přidal vzkaz: „Také bychom neměli zapomínat, že stál dva roky za EPO. To byla jeho další trofej.“

Fourcade to pak schytal stejně jako Gabriela Koukalová, které ruští fanoušci také posílali na Instagram nenávistné vzkazy. Prezident Ruské biatlonové federace pak požadoval u IBU pro Francouze disciplinární trest a jeho vyloučení ze šampionátu.

Na šampionátu však startují oba, tedy i Loginov, který si před dvěma měsíci svůj dvouletý trest odpykal a na nedávném mistrovství Evropy triumfoval ve vytrvalostním závodě, čímž si vysloužil nominaci do smíšené štafety.

Martin Fourcade se raduje z druhého místa pro štafetu Francie.

A tím rozzuřil vedle Fourcada i Šlesingra. „Je to ujeté. V době, kdy se tolik řeší jejich doping, Rusové nasadí člověka, který bral EPO, nejhorší možný doping v našem sportu. Názorná ukázka, co si Rusové o dopingu myslí.“

On sám sice do štafety nominovaný nebyl, ale kdyby byl, s Loginovem by si to prý vyřídil. „Kdybych jel třetí úsek, nejspíš bych se neudržel a dal Loginovovi najevo, co si o něm myslím,“ prohlásil Šlesingr.

Od něj to však byly jen silácké řeči. Kdežto Fourcade přešel od řečí k činům. Během poslední předávky měl to „štěstí“, že Loginov předával ruskému finišmanovi Antonu Šipulinovi ve stejném okamžiku jako jemu jeho francouzský kolega Fillon-Mallet.

Počkal si, až se dostane Loginov před něj, aby ho neviděl a zákeřně mu poté píchl holí mezi lyže, aby upadl. Navíc ve finiši přespurtoval v boji o druhé místo i Šipulina, k němuž se v cíli otočil a ukázal mu zaťatou pěst.

Gabriela Koukalová na MS v Hochfilzenu během střelby.
Jekatěrina Glazyrinová byla preventivně suspendována kvůli podezření z dopingu.

Nemohl se proto divit, že mu za jeho dětinské chování Loginov s Šipulinem na stupních vítězů nepodali ruku. Reakce osmadvacetiletého Fourcada se rovnala chování malého kluka. Rusům demonstrativně zatleskal a prošel se kolem nich, aby se zase na stupně vítězů vrátil.

Vše umocnil tím, že na tiskové konferenci se pak na dálku hádal se Šipulinem, kdo komu odmítl podat ruku a novinářům řekl, že neudělal nic špatného. Vše pak umocnil český finišman Michal Krčmář, který Loginovovi vzkázal, že dostane, co si zaslouží. A Fourcadovi vzkázal, že v tom co udělal, ho plně podporuje.

Tak takhle pánové ne. Ať udělal Loginov, co udělal. svůj trest si „odseděl“, takže by se na něj mělo hledět jako na nevinného. A brát zodpovědnost za jeho potrestání do vlastních rukou místo zodpovědných orgánů je také hloupost.

Bojovat proti dopingu je chvályhodné, ale ne za cenu msty a nefér chování během závodů.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete