1. října 2008 22:35 Lidovky.cz > Sport > Názory

Když se hvězdy vracejí, extraliga ožívá

Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | foto: ČTK

PRAHA Schválně, co si myslíte vy? Má smysl, aby se zkušení hokejisté po třicítce vraceli do českých luhů a hájů? Jsou pro extraligu přínosem, nebo si tu jen vychutnávají klidný "hokejový důchod"?

Co člověk, to jiný názor.

A co hokejista, to jiný případ.

Přesto letošní návraty hvězdných hráčů ze zahraničí lze zařadit do jednotného šuplíku - ÚSPĚCH! V jejich příchodech se totiž skloubilo mnoho pozitivních, i když často málo viditelných prvků. Fanoušci očekávají, že osobnosti jako Nedvěd, Modrý, Straka, Výborný či Ručinský budou na lede suverénně dominovat. Jenže jejich přínos pro tým je i v dalších, důležitějších aspektech. Postoj k hokeji.

Přestože jsou hvězdami, v kabině nebo na ledě se tak nechovají. Profesionalismus z  nich jen čiší. Výborný, Ručinský či Vykoukal jsou tahouny při zápasech, na trénincích, v kabině, všude.  V zahraničí se naučili o sebe "pečovat".

To znamená: starat se o sebe jako o firmu po všech stránkách - od jídla po tréninkovou dřinu. Trenér  je pro ně spíše konzultantem, nikoliv policajtem, jak jsou někteří hráči u nás zvyklí.

Vliv na mladší hráče v týmu. U nás je často zvykem, že mladý hráč žádá profesionální smlouvu a výhody z ní plynoucí. Ovšem bere ji jako samozřejmost. Což je chyba! Neladí tu strany má dáti -dal. Smlouvu si přece hráč musí zasloužit a něco pro ni obětovat! A právě tady dokáží hvězdy z NHL na mladé zapůsobit. Ukázat jim, že profesionálem není člověk jen na papíře, ale také přístupem a myšlením. V tom spatřuji jejich největší přínos.

Pozdvihnutí celého týmu. Kam přišli ostřílení borci z NHL, je to vidět. Nejpádnějším důkazem budiž Plzeň, která se letos neskutečně zvedla. Což je především dílo Martina Straky. Podobně působí v Litvínově již delší dobu duo Reichel a Šlégr. Liberci jistě dřívě či pozdějí prospějí návraty Jaroslava Modrého a nyní také Petra Nedvěda. Ve Spartě jsou těmi správnými tahouny Výborný, Ručinský, Vykoukal anebo Broš.

Sečteno a podtrženo? Můj názor je: Návraty hvězd v posledních dvou, třech sezónách prestiž nejvyšší české hokejové soutěže rozhodně nesnížily. Opak je pravdou! A rozhodně jimi nebude trpět ani v budoucnu.

Marián Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz