Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Fotbalová liga příště v osmnácti týmech a hokej bez sestupu. Fanoušku, taky už se v tom ztrácíš?

Sport

  7:09
Praha - Pokud některý z tuzemských sportovních fanoušků letos v zimě upadl do hibernace a probudí se v druhé půlce léta s tím, že vyrazí na ligový fotbal a poté také extraligový hokej, bude se asi hodně divit. O pandemii koronaviru a jejích společenských důsledcích se jistě záhy dozví, běžný život ho do aktuální situace brzy uvrhne, ale na pochopení formátů a jízdních řádů nejpopulárnějších soutěží se musí pořádně soustředit.

Fanoušky Sparty zajímají především výsledky, a ty se na konci sezony zlepšily foto: ČTK/AP

Nejprve fotbal. V příští sezoně, která má začít 22. srpna, bude mezi elitou místo klasických šestnácti týmů najednou osmnáct, zatímco druhou ligu bude hrát jen čtrnáct celků. V nejvyšší soutěži odpadne nadstavba a sestoupí hned tři kluby.

K takovému, podle mnohých nejspravedlivějšímu, kroku dospěly ligové kluby minulý týden poté, co se po nákaze v karvinském klubu zvažovalo, jak sezonu dohrát s co nejmenším pošramocením regulérnosti.

Fanoušci Boleslavi
Fanoušci za plotem sledují utkání mezi Bohemians a Spartou

Toto šalamounské řešení většina lidí chápe, přijímá a věří, že pomůže adekvátně překlenout složité období. Ovšem v hokeji to je jedna eskapáda za druhým. Už letošní přímý sestup namísto baráže nadělal spoustu zlé krve. A co teprve následující roky, kdy to bude pokaždé jinak?

Do vyřazovacích bojů nově postoupí hned dvanáct týmů. V tom se ještě orientujeme. Ovšem ty sestupy... Nejprve nespadne nikdo a o patro výš se může posunout nejlepší tým první ligy. Poté zase nejhorší sestoupí přímo a o osudu dalšího rozhodne prolínací soutěž. A následující sezonu má platit opět přímý sestup.

K tomu, že je v hokejových soutěžích u nás hokej, přispívá i fakt, že zásadní slovo v nich má národní svaz. Do dvou let mají řízení extraligy stejně jako v případě fotbalu převzít kluby a kdo ví, co zase vzejde z jejich domluvy.

Prospělo by však, kdyby se systém už ustálil. Fanoušci a sponzoři jistě nejsou z takových změn nadšeni, vždyť jednotlivé varianty sice vždy mívají řadu zastánců, ale snad ještě víc odpůrců. A málokdy jmenovaná pro a proti vycházejí z řečí objektivních čísel a statistik. V dobách změn mají fotbal i hokej unikátní možnost nechat si vypracovat studie a podle jejich výsledků řešit budoucnost. Snad toho využijí.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat