Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Náš bájný Pepi, nebo superman CR7? Z hledání správných statistik bude badatelská disciplína

Sport

  10:08
Ta zpráva egem českého fotbalu pořádně otřásla: Josef Bican už není nejlepším fotbalovým střelcem všech dob. Kanonýra Pepiho, o němž nám rodiče a prarodiče skoro až bájivě vyprávěli, měl ve středu překonat Cristiano Ronaldo. Portugalský kouzelník pomohl Juventusu k výhře 2:0 nad Neapolí a zisku italského Superpoháru jednou trefou, která byla jeho 760. soutěžní brankou.

Josef Bican v roce 1938 foto: slavia.cz

Ale zatímco sám pětinásobný držitel Zlatého míče si na sociální sítě vystavoval fotografie s pohárem a o překonání letitého rekordu se překvapivě nezmiňoval, média a fanoušci začali řešit, jak to s tím rekordem vlastně je. Jeho určení je totiž dost problematické.

Zklamaný Cristiano Ronaldo.
Fotbalová Slavia Praha při čtvrtečním úvodním čtvrtfinále Evropské ligy s...

Různé světové zdroje tvrdí, že Čecho-Rakušan Bican oficiálně za své kluby a reprezentační výběry v letech 1931 až 1955 nastřílel 759 gólů. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (RSSSF) jich zase uvádí 805, ovšem včetně těch za rezervu Rapidu Vídeň či amatérské oddíly a v neoficiálních utkáních. Na druhou stranu vynechala zásahy za Hradec Králové ve druhé lize. 

Svazová komise pro historii a statistiku se rozhodla počet gólů znovu ověřit a s přikloněním se k verzi (RSSSF) došla ještě k vyššímu číslu – 821. Ale není to nic neobvyklého, podobné hrátky se statistikami se dějí i v případech Brazilců Pelého a Romária, kteří si každý přisvojují přes tisícovku branek, i když oficiálně jich dali v Romáriově případu 772 a Pelé o pět méně.

Jak vidno, může se z toho za čas stát badatelská disciplína. Ono se ale není moc co divit. Přestože se dnes fotbalové statistiky vedou pečlivě zápas po zápase, při srovnávání různých zdrojů se čísla povážlivě liší. No a pak připravujte o těchto statistikách článek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat