Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Názory

KOMENTÁŘ: Virus zbrzdí megalomanii, olympiáda by zase mohla být o sportovním duchu

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské hry v Tokiu budou o rok později | foto: Reuters

Praha Když v březnu japonští pořadatelé a Mezinárodní olympijský výbor kvůli koronavirové oznámili přeložení termínu letních her v Tokiu na příští léto, většina lidí věřila, že jde pouze o roční odklad. Už dva měsíce poté se však ukazuje, že to taková samozřejmost nebude.

„Nikdo vám v tomto okamžiku nemůže dát spolehlivou odpověď na otázku, jak bude svět v červenci 2021 vypadat. Je příliš brzy na to, spekulovat o různých scénářích a o tom, co bude potřeba k tomu, abychom v době her zajistili bezpečné prostředí pro všechny účastníky,“ uvedl například šéf olympijského hnutí Thomas Bach.

Olympijské hry v Tokiu budou o rok později
Olympijské hry v Tokiu budou o rok později

Zatím hodně skeptičtí jsou zdravotníci. Ani těm japonským se nezdá, že by se největší sportovní akce mohla uskutečnit, pokud ještě nebude nalezena efektivní vakcína na koronavirus. A k tomu je ještě daleko.

„Doufáme, že Tokio bude místem, kde se setká lidstvo po triumfu nad covid-19. Je to v našich rukou, ale nebude to jednoduché. Pokud uděláme maximum, především co se týče jednoty a globální solidarity, myslím, že se to může stát,“ říká opatrně také generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jisté však je, že se bude muset šetřit. Odklad podle původních odhadů má způsobit navýšení rozpočtu ve výši 12 miliard dolarů o polovinu původní částky. Přestože pořadatelé stále nejsou s vyčíslováním ztrát hotovi, ředitel organizačního výboru Toširo Muto naznačil, že se náklady musí osekat takřka na všech frontách.

„Musíme si položit otázku, jaké záležitosti jsou při hrách základní a nepostradatelné,“ prohlásil Muto na videokonferenci ve shodě s prezidentem MOV Bachem, který už dřív přislíbil rozsáhlou finanční pomoc sportům a federacím, které prakticky žijí z účasti na olympiádě.

Nemuselo by to ale být na škodu, když po megalomanských podnicích, jak se hry v posledních dvou dekádách většinou prezentovaly, bude olympiáda opět především o sportovních výkonech, duchu fair-play a oslavě zdravého životního stylu.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.