3. dubna 2008 8:02 Lidovky.cz > Sport > Názory

Kopačky a mozek

Marek Kulič ze Sparty (vpravo) a hráč Slavie Jaroslav Černý v pražském fotbalovém derby, které se hrálo 31. března na Strahově.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Kulič ze Sparty (vpravo) a hráč Slavie Jaroslav Černý v pražském fotbalovém derby, které se hrálo 31. března na Strahově. | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Český fotbal smrdí. A to na několik námořních mil daleko. Korupci a výtržnosti na stadionech nelze popřít. Přesto se fotbaloví činovníci tváří, že všichni daňoví poplatníci jsou jejich výdělečnou činnost povinni podporovat.

Fotbalové kluby nejsou schopny plnit ani vlastní předsevzetí (na stadionech měly fungovat kamerové systémy) a pro pořádek v ochozech nedělají dost, a navíc to přiznávají. A přesto natahují ruce ke státu.

Ostuda na derby je dobrou záminkou pokusit se nás poplatníky o něco víc „pumpnout“. Pořadatel jako veřejný činitel? Hloupost jak fotbalová branka. Činovníci jsou buď neschopní, nebo vyčůraní, když neznají možnosti dnešní legislativy. Jak přiznává pan Lubas, „je to nakonec o penězích a o lidech“. Zlatá slova.

Až bude pořadatelská služba na stadionech konat, jak má, notoričtí výtržníci zůstanou před stadiony. Odvaha a svaly, jak řekl pan Lubas, opravdu nestačí. Fotbaloví bossové by měli občas použít i jiná centra mozku než ta sloužící k počítání. Jinak budou pořád vypadat, jako by vystoupili ze hry Ivánku, kamaráde.

V pozadí mnoha vzletných slov je zřetelná jedna podstatná věc, fotbaloví funkcionáři ani kluby současnou situaci řešit nechtějí. Raději lobbují a čekají, až jejich problém vyřeší druzí.
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky