Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KUBÁNEK: Vítězství fanoušků. Ukázali, že při fandění nejde o koukání na televizi a chlubení se drahými lístky

Liverpool do Superligy nechtěl, alespoň dle příznivců. foto: Reuters

Názor
PRAHA - Další pokus, zatím ten zjevně nejvážnější o založení fotbalové Superligy tento týden nevyšel. Jistě, existuje spousta pochopitelných důvodů, proč se ony velkokluby z Anglie, Španělska a Itálie, které vystoupily na světlo světa coby zakládající členové plánované dvacetičlenné elity, o takový projekt snaží.
  5:00

Jsou to právě giganti, na jejichž jména sponzoři podporující evropské poháry slyší především a koho hlavně sledují televizní diváci. 

Fanoušci Chelsea protestují proti Superlize.
Fanoušci Chelsea protestují proti Superlize.

Kam jinam než do těch nejslavnějších a nejbohatších klubů chodí světové hvězdy, které na přestupech a platech stojí stamiliony eur. Leckdy jsou přitom tyto organizace silně zadluženy, takže je aktuální koronavirová krize zasahuje o to citelněji.

A show přece musí jet dál...

Proč by si vlastně takovou uzavřenou soutěž pro fotbalovou smetánku založit nemohli? Na každý jejich zápas by se třásli příznivci po celém světě, televizní společnosti by se nezdráhaly platit za vysílací práva horentní sumy a pro každého by byla spojení s tímto podnikem obrovská čest. Vždyť v zámoří taky elitní ligy fungují v omezeném počtu několika desítek týmů.

Jenže nějak se při těch vidinách skvělých zítřků zapomnělo na okolí. Není se co divit, že UEFA a FIFA reagovaly popuzeně, Superliga by rozbila zavedené pohárové pořádky, narušila celou fotbalovou pyramidu a také odklonila spoustu peněz.

Řádně se ale naštvali také fanoušci, dokonce i zmíněných velkoklubů, zvlášť když UEFA hrozila jejich vyškrtnutí z národních soutěží. Opravdové fanouškovství totiž není o tom, že sedíte u televize tisíce kilometrů daleko a přepínáte z jednoho super zápasu na druhý. 

Nebo že každé dva týdny zaplatíte pár tisíc za vstupenku na Juventus, Liverpool, Real či Barcelonu a čekáte od samých hvězd nadpozemské výkony. Skutečný fanda se svým klubem prožívá i ty momenty, kdy se na výsluní teprve drápe nebo když se mu nedaří.

Aneb jak řekl kapitán Liverpoolu Jordan Henderson: „Ve sportu musí být riziko a odměna, jinak to nemá smysl. Musíte být v nejistotě a úspěch si musíte zasloužit.“

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat