Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GIBIŠ: Litovat Šarapovovou může jen úplný blázen

Australian Open

  13:00
PRAHA - Ta slova šokovala. „Oznámili mi, že jsem neprošla dopingovým testem na Australian Open. Přebírám za to plnou odpovědnost.“ Prohlášení Marie Šarapovové ze 7. března má potenciál odstartovat největší dopingový skandál v dějinách tenisu, nikdy předtím se „nenachytala“ tak velká tenisová hvězda.

Maria Šarapovová foto: ČTK

Co vlastně osmadvacetiletá hráčka provedla? Dál užívala lék Meldonium, který se však 1.ledna dostal na seznam zakázaných látek. Meldonium podle svých slov užila poprvé v roce 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci cukrovky. „A brala jsem ho stále, protože jsem díky němu byla zdravá,“ prohlásila.

Vzápětí začali někteří fanoušci i sportovci pohlednou Rusku litovat. Přehlédla jeden mail... A proč vůbec najednou ten lék vadí, když ho brala deset let bez problémů? kroutili lidé hlavami.

Šarapovová jde do protiútoku. Nikdy jsem nebyla varována, že bude meldonium zakázané

Lítost ovšem v tomto případě není na místě. Je to jednoznačná chyba. Protidopingová agentura WADA Šarapovovou několikrát varovala, poprvé v září 2015. Obhajoba hráčky, že informace byly ukryté i v newsletterech s jinými tématy či na velkých letácích mezi řádky, je falešná. Právě proto disponuje tenistka, která už vydělala kolem čtvrt miliardy dolarů, velkým týmem, který se o podobné věci stará. A že by si nikdo z týmu nevšiml, co to jejich šéfka deset let užívá? Prosím vás...

Postupně se rozplývá i legenda o neškodném meldoniu. Mnoho odborníků říká, že na Šarapovovou vyjmenované problémy je užívání léku nepraktické, dokonce nesmyslné, říkají další.

Naopak je prokázáno, že sportovci pomáhá ke zvýšení vytrvalosti – zlepšuje absorpci kyslíku v těle.

Maria Šarapovová
Maria Šarapovová

Protidopingoví experti jsou neustále pozadu, neustále vznikají nové léky, které se mohou teoreticky zneužít. Snaží se tedy podobné látky po dlouhém testování zakazovat – stejný případ je meldonium. To používali zejména sportovci z postsovětských zemí. Na Evropských hrách v Baku 2015 ho prý bralo až 450 sportovců!

Od podzimu se mluví o systematickém dopingu ruských atletů a krytí z nejvyšších míst. Je to i případ Šarapovové?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat