23. října 2008 15:23 Lidovky.cz > Sport > Názory

Loňská silná čtyřka v odlišných rolích

Marek Černošek ze Sparty (vlevo) a Josef Beránek ze Slavie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Černošek ze Sparty (vlevo) a Josef Beránek ze Slavie. | foto: ČTK

PRAHA Hokejová extraliga má za sebou třetinu základní části. Co zatím prozradila? Kdo nejvíce překvapil a naopak zklamal? Jak se daří nováčkovi? A jaký bude další vývoj soutěže?

Pokusme se nyní najít odpovědi.

Zastávka první: U nejlepší čtyřky minulé sezóny. Pokud porovnáme výkony Slavie, Karlových Varů, Českých Budějovic a Liberec, zjistíme zásadní rozdíly. Zatímco loňští finalisté Slavie a Vary své pozice víceméně úspěšně obhajují, týmy ze severu a jihu Čech patří mezi největší zklamání odehraných 17 kol soutěže. Slavia nejen že potvrzuje skvělou připravenost. Vyhýbají se jí i zranění a výraznější výkyvy formy. A Karlovarští? Po slabším úvodu se dokázali zvednout a okupují obdobné pozice jako loni touto dobou.

Pro Liberecké a Budějovické naopak platí rčení "Po posvícení přichází pád." Každý z těchto klubů však současnou krizi řeší jinak. Českobudějovické vedení stojí za hráči a realizačním týmem, naopak u Bílých Tygrů ke změnám došlo - ať už k hráčským, nebo včera i na pozici hlavního kouče.

Jihočeši se díky loňskému úspěchu ocitli v začarovaném kruhu. Vedení klubu a generální partner podrželi kouče Bokroše, výrazné trejdy však znemožňuje klubu účast v Lize mistrů. Do ní se totiž po vzoru té fotbalové nahlašuje soupiska před startem soutěže. Ambice a kvality kádru jak Budějovice, tak Liberec předurčují, že by se měly postupně vyšplhat na pozice zaručující alespoň předkolo play off. Ovšem zda taková bude i realita, ukáže čas.

Koho naopak musíme vyzdvihnout? Vítkovice, Plzeň a také Pardubice. Severomoravský klub po příchodu Alojze Hadamczika přešel na model a lá Růžičkova Slavie - a slaví s ním úspěch. V Plzni se výrazně projevuje práce Martina Straky jak v roli hráči, tak ve vedení klubu. Dostal volnou ruku, klub oživil novými lidmi a jeho model zatím funguje. V Pardubicích přináší body práce zkušeného trenérského barda Václava Sýkory. "Perníkáři" se navíc mohou spolehnout na patrně nejkvalitnější defenzivu z celého extraligového pelotonu.

Své standartní výkony podávají Litvínov a Kladno a podle všeho by se mohli podívat alespoň do předkola play off. V případě Litvínova jsem však pesimistou, že by si udržel současnou pátou pozici. Kádr slabý rozhodně není, ale o "chemicích" je známo, že jarní část mají výrazně slabší. Na hraně svých možností hraje Zlín, kde pevnou rukou vládne kouč Venera a potvrzuje, že Zlín je klubem jeho srdce.

Největším zklamáním jsou samozřejmě výkony Sparty. Zatím nenaplňuje svůj potenciál. Snad pomůže úterní vzpruha v podobě výrazné výhry v derby se Slavií. Zajímavá situace nastala v Třinci, který stále vede Antonín Stavjaňa. Nejprve sám nabídl vedení rezignaci, vedení klubu i hráči se však za něj postavili, a tak u týmu zůstal. Takové řešení nakonec týmu pomohlo a Oceláři se pomaličku zvedají.

A co Mladá Boleslav a Znojmo? Extraligový nováček předvádí, na co má. Což znamená: hraje kvalitně v obraně a snaží se využít v útoku jakékoliv příležitosti ke vstřelení gólu. Je to tým, který může bojovat o play off - ale stejně tak může skončit i poslední. Znojmu se nedaří od začátku sezóny. U týmu v čele s Dopitou, Bičánkem či Trvajem takovou bilanci nechápu. Zdá se však, že tento kraj není schopen extraligový hokej uživit a po počátečním nadšení, kdy chodil plný dům a Znojmo hrálo na špici, se tu nyní hokej dostává na pokraj zájmu.

Do reprezentační pauzy schází čtyři kola, ve hře bude pro každý tým ještě 12 bodů. Nakolik ještě tabulku promění? Nuda by to rozhodně být neměla.

Marián Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.