Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MÁLEK: Poučení z krizového vývoje? Neviditelný premiér má zlého muže

Sport

  14:09
PRAHA - Kdo ve středu sledoval českou politiku, neměl chvilku oddychu. Jeden ostrý výrok stíhal druhý, tiskové konference jely jak na běžícím pásu. Ve čtvrtek to vypadá jako klid po bouři. Co si z „vládní krize“ odnést?

Předseda vlády Bohuslav Sobotka. foto:  Dan Materna, MAFRA

1. Česko má neviditelného premiéra
Vládní trio tvořené ČSSD, ANO a lidovci prochází největší veřejnou krizí. A co dělá šéf kabinetu, když se mu klíží tým? Není vidět. A jeho tým posílá tiskové zprávy. Načež Bohuslav Sobotka nasedne do vládního speciálu a zmizí směr Čína. A získá oddychový čas.

Babiš: Post ministra financí je dno mé kariéry, premiérovi nevěřím a Tuhý je tajtrlík

2. Milana Chovanec (opět) hraje zlého muže
Zatímco šéf vlády a ČSSD hraje roli „pana neviditelného“, ministr vnitra je vidět. Na včerejší tiskové konferenci nechal nejdříve promluvit ušontané policejní náčelníky současné i minulé, aby pak vystřihnul ostrý a dobře připravený projev. A s ledovým klidem oznámil, že podepsal reformu policie. Tedy dokument, kolem kterého celá koaliční krize vykvetla. Mimochodem, Chovanec tuto roli piluje už od začátku uprchlické krize.

3. ANO má problém: držet kurz
Andrej Babiš a jeho tým ve středu předvedli pozoruhodnou názorovou piruetu: ráno začínali s tím, že pokud Chovanec reformu podepíše, vypoví koaliční smlouvu. Odpoledne ministr vnitra všem veřejně svůj podpis ukázal. A ANO večer oznámilo, že vypovídání se odkládá.

4. Hrozba demisí jako plácnutí do vody
Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) navrhované přeskupení policejní útvarů rozhořčilo. „Pokud by to nastalo, tak skutečně budu zvažovat své další setrvávání.“ Podle ministra může změna vážně ohrozit vyšetřování závažných korupčních a hospodářských kauz. Slučování je podepsáno. A ministr Pelikán? Nic.

5. Policie v hledáčku politiků
To nejdůležitější by nemělo zapadnout překryté pěnou dní a ostrými výroky obou táborů. V Česku se „upekla“ změna u klíčových policejních útvarů. Dobrá zpráva je, že se dostala do hledáčku. Špatná je, že je v hledáčku politiků.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat