16. června 2016 14:09 Lidovky.cz > Sport > Názory

MÁLEK: Poučení z krizového vývoje? Neviditelný premiér má zlého muže

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Předseda vlády Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Bohuslav Sobotka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Kdo ve středu sledoval českou politiku, neměl chvilku oddychu. Jeden ostrý výrok stíhal druhý, tiskové konference jely jak na běžícím pásu. Ve čtvrtek to vypadá jako klid po bouři. Co si z „vládní krize“ odnést?

1. Česko má neviditelného premiéra
Vládní trio tvořené ČSSD, ANO a lidovci prochází největší veřejnou krizí. A co dělá šéf kabinetu, když se mu klíží tým? Není vidět. A jeho tým posílá tiskové zprávy. Načež Bohuslav Sobotka nasedne do vládního speciálu a zmizí směr Čína. A získá oddychový čas.

Babiš: Post ministra financí je dno mé kariéry, premiérovi nevěřím a Tuhý je tajtrlík

2. Milana Chovanec (opět) hraje zlého muže
Zatímco šéf vlády a ČSSD hraje roli „pana neviditelného“, ministr vnitra je vidět. Na včerejší tiskové konferenci nechal nejdříve promluvit ušontané policejní náčelníky současné i minulé, aby pak vystřihnul ostrý a dobře připravený projev. A s ledovým klidem oznámil, že podepsal reformu policie. Tedy dokument, kolem kterého celá koaliční krize vykvetla. Mimochodem, Chovanec tuto roli piluje už od začátku uprchlické krize.

3. ANO má problém: držet kurz
Andrej Babiš a jeho tým ve středu předvedli pozoruhodnou názorovou piruetu: ráno začínali s tím, že pokud Chovanec reformu podepíše, vypoví koaliční smlouvu. Odpoledne ministr vnitra všem veřejně svůj podpis ukázal. A ANO večer oznámilo, že vypovídání se odkládá.

4. Hrozba demisí jako plácnutí do vody
Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) navrhované přeskupení policejní útvarů rozhořčilo. „Pokud by to nastalo, tak skutečně budu zvažovat své další setrvávání.“ Podle ministra může změna vážně ohrozit vyšetřování závažných korupčních a hospodářských kauz. Slučování je podepsáno. A ministr Pelikán? Nic.

5. Policie v hledáčku politiků
To nejdůležitější by nemělo zapadnout překryté pěnou dní a ostrými výroky obou táborů. V Česku se „upekla“ změna u klíčových policejních útvarů. Dobrá zpráva je, že se dostala do hledáčku. Špatná je, že je v hledáčku politiků.

  • 6Diskuse


Tomáš Málek

Autor

Tomáš Málektomas.malek@lidovky.czČlánky


BMW Řada 5 530d xDrive sedan
BMW Řada 5 530d xDrive sedan

r.v. 2017, naj. 31 000 km, diesel
1 405 000 Kč (s DPH)