11. prosince 2008 Lidovky.cz > Sport > Názory

Masér? A proč ne...

Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asistent trenéra hokejové Sparty Marian Jelínek. | foto: ČTK

PRAHA Ta zpráva vzedmula začátkem týdne vlnu zájmu v médiích i mezi fanoušky. Jen považte: V pondělím derby proti Slavii mohl v dresu Sparty nastoupit masér Josef Toma! A přestože se tak nestalo, je stále šance, že by se v dresu Sparty mohl objevit.

Proč? A je to správné? Není to znevážení soutěže? Ale neměli bychom tuto zprávu pojmout zcela jinak než ve stylu "Na led měl nastoupit masér"? Co třeba takhle: Kdo je vlastně Josef Toma?

Je to šestadvacetiletý muž, který na Spartě vyrůstal a v žácích mimochodem hrál s hráči jako jsou Hanzlík či Netík. Loni si vyzkoušel druhou nejvyšší českou hokejovou soutěž, nyní působí ve sparťanské "farmě" v Nymburku. Na Spartě vinou zranění hráčů pravidelně trénuje s mužstvem, jako kluk je v kabině oblíbený. Do toho stíhá svou práci - maséřinu. Nebýt problémů s koleny, možná by hrál i výše než jen v Nymburku.

Vidíte a hned jsme na zcela jiné rovině. Když k tomu připočteme velkou marodku Sparty a finanční stránku věci (Toma je zaměstnancem klubu, ten by tak nemusel vydávat finance na někoho "zvenčí"), jsou rázem otázky PROČ a ZDA JE TO SPRÁVNÉ zodpovězeny. Tým  skutečně bojuje s obsáhlou marodkou a kam jinam sáhnout, než do vlastních řad?

Navíc při vší úctě ke sparťanským juniorům, jejich výkonnost není na extraligu dostačující, vždyť nikdo z nich nehraje v juniorských reprezentacích. A poslední otázka vyřčená v úvodu?

Ne, znevážení soutěže to podle mne také není. Spíše naopak. Toma výkonnost a dovednosti na to, aby odehrál pár střídání za utkání ve čtvrté lajně, prostě a jednoduše má. Ještě loni se hokejem jako profesionál živil! Takže o znevážení soutěže dle mého názoru nemůže být řeč.

Podivoval se snad někdo, když po skončení kariéry nastoupil ve fotbalovém derby Sparta-Slavia i Jozef Chovanec? Nebo když fotbalová Slavia loni vytáhla neznámého obránce Dřížďala, který si následně zahrál i Ligu mistrů?

V takových případech by totiž na prvním místě měly být především výkonnost sportovce, jeho schopnost začlenění se do kabiny a také ekonomická stránka věci. A všechny tyto aspekty "případ Josef Toma" splňuje.

Marian Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz