Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

5279 dní strádání. I vakcína na koronavirus se objeví rychleji než lék na problémy Sparty

Jaromír Blažek a Miroslav Matušovič v zápase Sparta vs. Thun v prosinci 2005. foto: ČTK

PRAHA - Psal se 7. prosinec 2005, když fotbalisté Sparty na závěr základní skupiny Ligy mistrů remizovali doma se švýcarským Thunem 0:0 a evropské soupeření pro ně skončilo.
  6:59
Nicolae Stanciu a Bořek Dočkal
Daniel Křetinský se svým synem a někdejším členem vedení Sparty Jakubem Otavou.

Stalo se tak rok a půl poté, co německý zubař Axel Diekmann prodal nejslavnější a nejúspěšnější český fotbalový klub skupině J&T, kterou zastupoval Daniel Křetínský.

Asi ani největšího nepřítele – a že jich bohatý pražský klub má – jistě tehdy nenapadlo, že to bude poslední účast Sparty v základní skupině nejprestižnější klubové soutěže Evropy.

ČLÁNEK JE SOUČÁSTÍ RUBRIKY „ČESKÝ LEŽÁK“, KTERÁ PŘIPOMÍNÁ HISTORICKÉ KOSTLIVCE

Ostatně, těch paradoxů v tomto roce zažil klub z Letné více.

V sezoně 2005/2006 se po ročním působení ve druhé lize vrátila do nejvyšší soutěže Plzeň, která ji poté už neopustila, byť měla na jaře 2006 opět namále.

Záchranu urvala v sobotu 13. května, kdy po 45 letech dobyla sparťanskou tvrz, vedena výstředním koučem Františkem Strakou.

Jako by ten den Sparta urazila sportovní bohy, když připustila spekulace, že zápas pustila týmu především letenskými ochozy tehdy milovaného „Franze“.

Domácím totiž už o nic nešlo, výhra nebo prohra, páté místo v tabulce měli jisté. Šlo o nejhorší umístění hrdého klubu v samostatné české historii.

A také o potvrzení toho, na co někteří poukazovali už tehdy. A o čem si nyní povídají i ti, kdo fotbal příliš nesledují. Křetínský je úspěšným byznysmenem, ale fotbalu prostě a jednoduše nerozumí. Byť on sám si – bohužel pro jeho klub – myslí něco jiného.

Zatímco u konkurence v Plzni a později také ve Slavii vsadili na koncepční práci, letenské hradby se začaly více a více drolit mnohdy nepochopitelnými postupy.

DNES UPLYNULO 5279 DNÍ OD POSLEDNÍHO ZÁPASU SPARTY V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ LIGY MISTRŮ

Na domácí scéně to dlouho vypadalo ještě jakžtakž. Nadvláda sice byla pryč, dalších deset let ale z toho bylo vždy nejhůře druhé místo. Problémy se nejvíce obnažovaly na evropské scéně, té, kde se Sparta potřebovala ukazovat i svému majiteli.

Pouze v sezoně 2015/16 si na Letné mohli užívat trochu radosti, když se dostali do čtvrtfinále Evropské ligy. Šlo ale o labutí píseň na tuzemské scéně kdysi „neporazitelného“ týmu.

V posledních třech letech se Sparta nedokázala prokousat ani předkoly. A byť její místopředseda Dušan Svoboda, toho času i šéf ligového fotbalu, dělají maximum pro to, aby měl klub alespoň šanci si v Evropě zahrát (momentálně je klub 9., mimo pohárové příčky), už teď je jasné, že na Ligu mistrů to letos nebude. 

S trochou rýpnutí se dá říct, že to dříve vědci objeví vakcínu na koronavirus SARS-CoV-2, než Sparta najde lék na své vlastní problémy.