8. září 2016 10:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Necitlivý trest pro paralympiky. Proč si Rusové vyloučení nezasloužili?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Paralympiáda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paralympiáda - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Zatímco někteří Rusové se nakonec mohli olympiády zúčastnit, a to navzdory státem řízenému dopingu, Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) byl vůči svým členům neoblomný. Do dějiště her, kde včera největší událost pro postižené sportovce začala, nepustil jediného Rusa. Z výpravy čítající 267 hlav.

Funkcionáři trestali plošně. Tvrdě a bez jakýchkoliv výjimek.

Úskalí kolektivní viny činovníky nezastavilo. Nic na tom nezměnil fakt, že i mnohým z ruských handicapovaných právě radost ze sportu a soutěžení pomáhá překonávat těžkosti, které jim život nachystal. Doping k lepším výkonům ve svých disciplínách často ani nepotřebují.

Jeden příklad za všechny: boccia je populární paralympijský sport podobný francouzskému pétanque. Závodníci se hodem barevného koženého míčku snaží co nejvíce přiblížit Jacku – míčku bílé barvy. Provozují ho lidé s vážnými poruchami hybnosti, většinou odkázaní na invalidní vozík.

Není výjimka, aby účastníci posílali na hrací plochu míček po speciální konstrukci třeba jen nepatrným pootočením částí těla, kterou mohou ovládat. A i tito Rusové budou nyní o respekt, potlesk a obdiv diváků v Riu de Janeiro necitlivě připraveni. Kvůli užívání zakázaných podpůrných prostředků, které se jich takřka jistě netýkalo.

Jak obtížná může být lukostřelba...

Jak obtížná může být lukostřelba...

Postižení navíc nejsou motivováni uchylovat se k podvodům tolik tučnými finančními odměnami, o které bojují nehandicapovaní.

„Je to smutný den pro paralympijské hnutí, ale doufáme, že také nový začátek. Rozhodnutí potvrzuje naši pevnou víru, že doping nemá v paralympijském sportu místo,“ uvedl prezident IPC Philip Craven poté, co byl největší stát zeměkoule z her definitivně vyloučen.

Jistě, doping nemá v jakémkoliv sportu co dělat. Pokud si ale někteří Rusové zasloužili vstřícnější postoj funkcionářů, nebyli to ti zdraví...

  • 3Diskuse