Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Necitlivý trest pro paralympiky. Proč si Rusové vyloučení nezasloužili?

Sport

  10:00
PRAHA - Zatímco někteří Rusové se nakonec mohli olympiády zúčastnit, a to navzdory státem řízenému dopingu, Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) byl vůči svým členům neoblomný. Do dějiště her, kde včera největší událost pro postižené sportovce začala, nepustil jediného Rusa. Z výpravy čítající 267 hlav.

Paralympiáda - ilustrační foto. foto: ČTK

Funkcionáři trestali plošně. Tvrdě a bez jakýchkoliv výjimek.

Úskalí kolektivní viny činovníky nezastavilo. Nic na tom nezměnil fakt, že i mnohým z ruských handicapovaných právě radost ze sportu a soutěžení pomáhá překonávat těžkosti, které jim život nachystal. Doping k lepším výkonům ve svých disciplínách často ani nepotřebují.

Arbitráž potvrdila trest pro Rusko, paralympiáda bude bez nich

Jeden příklad za všechny: boccia je populární paralympijský sport podobný francouzskému pétanque. Závodníci se hodem barevného koženého míčku snaží co nejvíce přiblížit Jacku – míčku bílé barvy. Provozují ho lidé s vážnými poruchami hybnosti, většinou odkázaní na invalidní vozík.

Není výjimka, aby účastníci posílali na hrací plochu míček po speciální konstrukci třeba jen nepatrným pootočením částí těla, kterou mohou ovládat. A i tito Rusové budou nyní o respekt, potlesk a obdiv diváků v Riu de Janeiro necitlivě připraveni. Kvůli užívání zakázaných podpůrných prostředků, které se jich takřka jistě netýkalo.

Jak obtížná může být lukostřelba...

Postižení navíc nejsou motivováni uchylovat se k podvodům tolik tučnými finančními odměnami, o které bojují nehandicapovaní.

„Je to smutný den pro paralympijské hnutí, ale doufáme, že také nový začátek. Rozhodnutí potvrzuje naši pevnou víru, že doping nemá v paralympijském sportu místo,“ uvedl prezident IPC Philip Craven poté, co byl největší stát zeměkoule z her definitivně vyloučen.

Jistě, doping nemá v jakémkoliv sportu co dělat. Pokud si ale někteří Rusové zasloužili vstřícnější postoj funkcionářů, nebyli to ti zdraví...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...